Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на НС и българска парламентарна делегация посетиха мисията за наблюдение на ЕС в Грузия

Росен Желязков и българската парламентарна делегация посетиха мисията за наблюдение на ЕС в Грузия
Снимка: Мария Филева

Председателят на Народното събрание Росен Желязков и водената от него парламентарна делегация посетиха мисията за наблюдение на Европейския съюз в Грузия. Те бяха посрещнати от заместник-ръководителя на Мисията за наблюдение на Европейския съюз (EUMM) в Грузия Тигор Козма при посещението си на ГКПП Одзиси.

Българската делегация отиде до административната граница с Южна Осетия, за да провери как протича наблюдателната мисия на ЕС в Грузия, да се запознае със ситуацията със сигурността на границата и да се срещне с българските представители там.

България подкрепя стремежа на Грузия да влезе в Европейския съюз. Кандидатурата на страната трябва да бъде разглеждана заедно с тези на Украйна и Молдова, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков на среща в Тбилиси със своя грузински колега Шалва Папуашвили:

"Ние твърдо подкрепяме позицията за разширяване на Европейския съюз и като приятели на Грузия ще подкрепяме всичките усилия, защото знаем, че това са усилията на обществото към стремежа за приобщаване към европейските ценности, но и стремежа към приобщаването за по-добро бъдеще на грузинската нация".

Българската делегация е на официално посещение в Грузия по покана на председателя на грузинския парламент Шалва Папуашвили. В състава на делегацията са народните представители Александър Иванов (ПГ на ГЕРБ-СДС), Даниел Лорер (ПГ "Продължаваме промяната"), Йордан Тодоров (ПГ "Възраждане"), Байрам Байрам (ПГ на ДПС), Петър Кънев (ПГ "БСП за България") и председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

Росен Желязков разговаря и с президента на Грузия Саломе Зарубишвили.

Среща на Росен Желязков с президента на Грузия Саломе Забуришвили
По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка на летището в Брюксел отменя полети

Полетът на "България ер" от Брюксел за София на 26 ноември е отменен заради започващата днес тридневна стачка в Белгия, пише в сайта на международното летище в белгийската столица. Всички излитащи оттам полети за сряда се анулират, но полетът от София за Брюксел ще се осъществи. Отменени са за 26 ноември всички излитащи и кацащи полети от..

публикувано на 24.11.25 в 07:29

Протестна акция на КНСБ с искане за повишение на доходите с 10%

Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!"   В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица  от КНСБ се..

публикувано на 24.11.25 в 07:26

САЩ и Украйна с нова "рамка за мир"

Представителите на Съединените щати и Украйна продължават днес разговорите в Женева по плана за спиране на войната, след като по-рано беше постигнато съгласие за внасяне на промени в първоначалното предложение на Вашингтон, възприемано като благоприятно за Русия.  Двете страни заявиха, че са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир", но не..

публикувано на 24.11.25 в 06:55
Публикация в

В Бразилия разбиха мрежа за видеа с насилие над животни след сигнал от българска организация

Бразилската федерална полиция е разбила престъпна схема за продажба на видеа с насилие над животни с порнографски цели.  До арести на извършителите се е стигнало след сигнал, получен от българската организация, която алармира властите у нас за престъпленията на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. При обиските в Бразилия са открити и..

публикувано на 24.11.25 в 05:35

НС ще определя правилата за разпределяне на 260 млн. лева за медицинския персонал

Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас.  Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..

публикувано на 24.11.25 в 04:46

Днес изтича срокът за предложения за промени в проектобюджета на ДОО

До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН.  Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..

публикувано на 24.11.25 в 04:40

РЗОК Ловеч с информационна кампания в Угърчин

Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч.  Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..

публикувано на 24.11.25 в 04:32