Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 6 октомври започва деветият международен кино-литературен фестивал „Синелибри“

3
Снимка: Синелибри

На 6 октомври започва деветият международен кино-литературен фестивал „Синелибри“. Вече започнахме по „Хоризонт“ да ви анонсираме програмата, защото освен че националното радио е медиен партньор на фестивала, в програмата му тази година са включени наистина много интересни заглавия. Знаете – той е единствения, в който се прожектират филмови адаптации на книги. От четвъртък билетите вече са в продажба.  

Филмът „Клети създания“, който преди дни грабва голямата награда на фестивала във Венеция, ще открие „Синелибри“ в зала 1 на НДК на 6 октомври. Изпълнителният директор на фестивала Александра Александрова  разказа за програмата в „Закуска на тревата“. 

Филмът „Клети създания“ триумфира на фестивала във Венеция и отнесе наградата „Златен лъв“. Адаптацията на едноименния роман от 1992 г. на шотландския автол Алистър Грей е постмодерен прочит на историята за д-р Франкенщайн и неговото чудовище. В ролята на Бела Бакстър ще видим прелестната Ема Стоун, а ученият, който ще я върне към живота, носи чертите на Уилям Дефо. 

Клети създания

Вече са ясни 11-те заглавия в конкурса за пълнометражен игрален филм, вдъхновен от литературна творба. Бързаме да откроим „Страсти в кухнята“ на режисьора Тран Ан Хунг, който беше удостоен с наградата за режисура от кинофестивала в Кан. Звездите на френското кино Жулиет Бинош и Беноа Мажимел, бивша двойка в живота, се превъплъщават в образите на Йожени, уважавана готвачка, и Доден Буфан, виден гастроном и кулинарен шеф, в тази толкова изкусителна и „сетивна“ романтична драма, създадена по мотиви от романа „Страстният епикуреец“ от Марсел Руф. В конкурса влиза драматичната история „Плитката“, написана и режисирана от Летисия Коломбани въз основа на собствения й едноименен бестселър. Филмът представлява въздействащ разказ за смелостта на три жени в лицето на изпитанията и несгодите. Италианско-швейцарската копродукция „Любо“, която беше номинирана за „Златен лъв“, също е в основния конкурс на Синелибри. Режисьорът Джорджо Дирити е създал завладяващ кинематографичен разказ по романа на Марио Каваторе, който насочва вниманието към размитите граници между доброто и злото.  

С номинация за „Златен лъв“ у нас пристига и „Капитанът“, една история по действителен случай на режисьора Едоардо де Анджелис, който е и съсценарист с големия италиански писател Сандро Веронези. Пиерфранческо Фавино, също добре известен на българската публика, изпълнява ролята на Салваторе Тодаро, който спасява живота на моряци от вражески кораб. Смразяващо актуален, филмът е мощен призив за издигане на човешката солидарност над бруталната логика на военния протокол. Нямаме търпение да видим и новата кинотворба на Изабел Койшет - „Една любов“, която се нареди сред номинациите за най-добър филм на фестивала в Сан Себастиан. Майстор на пленителните екзистенциални драми, този път испанската режисьорка е създала нюансиран разказ за преобразяващата сила на плътското желание, опирайки се на едноименната книга на Сара Меса. За наградата за най-добра литературна адаптация ще се състезават още италианската драма „Прекрасно лято“, адаптация по романа на Чезаре Павезе с Дева Касел в главната роля, и френската психологическа драма „Само ние двамата“ с Виржини Ефира и Мелвил Пупо, която засяга парливата тема за моралния тормоз.


Няма как да подминем и единственото българско заглавие в конкурса – игралния филм „Чума“, вдъхновен от разказа „През чумавото” на Йордан Йовков. Режисьор на лентата е Иван Владимиров, адаптираният сценарий е заслуга на проф. Боян Биолчев. Главните роли се изпълняват от Свежен Младенов, Евелина Бибова и Матей Мичев.  

Особен интерес буди и датската драма „Копенхаген не съществува“ на режисьора Мартин Скобер, адаптация по романа „Сандър“ от Тере Холтет Ларсен, отличена с награда „Свен Никвист“ за кинематография от фестивала в Гьотеборг и с номинация за най-добър скандинавски филм. За жанровото разнообразие в състезателната програма принос имат „Операция „Наполеон“, изпипан исландско-германски трилър по мотиви от едноименния роман на Арналдур Индридасон, и саркастичната албанска комедия „Възходът и падението на другаря Зило“ по романа на Дритеро Аголи. Режисьорът Фатмир Кочи и продуцентът Майк Дауни лично ще представят филма пред българската публика. 


Всяко от посочените заглавия има неоспорими достойнства и шансове да се окичи с елегантната статуетка, символизираща успешното взаимодействие между киното и литературата. Носителят на награда „Синелибри“ за най-добра киноадаптация тази есен ще бъде излъчен от международно жури в състав: Уилям Болдуин, световноизвестен американски актьор и продуцент; Бруно Розато, изтъкнат канадски продуцент и кастинг-режисьор; Леа Тодоров, талантлива френска кинорежисьорка, чийто игрален филм за Мария Монтесори е част от богатата паралелна програма; Карла Нието, нашумяла испанска актриса; Иван Бърнев, обичан български театрален и филмов актьор. Повече информация за журито ще намерите тук. Публиката ще се срещне с петимата арбитри на 20 октомври в зала 1 на НДК, когато ще се състои и официалната церемония по награждаване.  

Фестивалът ще представи над 60 филма с национални и световни премиери, в т.ч. адаптации и биографични филми, галавечери на 14 държави, ретроспекции, чествания, събития с театрални, модни и музикални акценти, образователни модули, детски изненади, тематични вечери с дискусии по наболели теми в съвременното общество, документално и късометражно кино в паралелни конкурси, срещи с български и световни творци.

Убийците на цветната луна

Синелибри 2023 ще се проведе в интервала 6-29 октомври в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, ИА „Национален филмов център", Национален фонд „Култура", Община Пловдив, Фонд „Култура" на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески", Община Стара Загора.  

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура" по програма „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации". 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17