Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На украинците им остава приблизително още месец за офанзивата"

Марк Кенсиън: Украинската офанзива наближава кулминацията си

"Резултатите досега са разочароващи, но все още е рано да се говори за провал"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Превръща ли се украинското контранастъпление от отиващото си лято в стратегическо поражение за Киев на фона на незначителните освободени територии и значителните загуби в хора и техника – значителни в съпоставка с демографското надмощие на Русия и големия ръст на военното ѝ производство, за което писа през седмицата "Ню Йорк Таймс"? 

Резултатите досега са разочароващи, но все още е рано да се говори за провал, отговаря полк. Марк Кенсиън от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон (CSIS) в интервю за предаването „Събота 150“. 

Висш служител на украинското разузнаване пресметна числеността на руските войски в Украйна на 420 хиляди, и то без да брои охраната на окупационната администрация. Източници на "Ню Йорк Таймс" изчислиха преди месец украинските загуби от началото на войната на 200 хиляди убити и ранени. Руските, ако се вярва на тези източници, са по-големи - 300 хиляди, но и населението на Русия, тоест мобилизационният резерв, е четири пъти по-голямо от украинското. 

Ако успехът на една офанзива се измерва не толкова в заетите територии, колкото в изтощаването на врага, провалили се украинската, полк. Кенсиън?

"Не мисля, че може да се определи като провал. Поне не още. Защото украинците продължават да атакуват. И напредват с всеки изминал ден. Доста добре се представиха при Роботино и все още е възможно да осъществят значителен пробив на руските отбранителни линии. От друга страна резултатите досега са разочароващи. Няма спор. Дори Зеленски го казва. Но в същото време украинците непрекъснато призовават към търпение. Затова нека почакаме крайния резултат да стане ясен."

Украинските войски освободиха тази седмица още едно разрушено село – Андреевка. Това не е на основното направление към Азовско море, а на изток – край Бахмут. Смятате ли, че усилията и ресурсите, които украинското командване влага там, се оправдават?

"Според мен целта на украинските атаки в района на Бахмут е двояка. Първоначално стремежът беше да се запазят бранителите на града и на подстъпите към него. Защото тези войници бяха вече почти обкръжени, когато руснаците приключиха с щурма си - вече твърде изтощени, за да продължат. Така беше избегнат капан за украинските сили там. Оттогава насетне целта е да се ангажират руските сили, разположени в този район, за да не могат да бъдат прехвърлени в Запорожието, където украинците бележат повече успехи. Украинските атаки в няколко различни точки на фронта не позволяват на руснаците да са мобилни."

Украинците в момента се мъчат да разширят пробива в първата от трите руски отбранителни линии при Роботино и Вербове, но това няма да е достатъчно, нали?

"Там планът е да се пробият руските отбранителни линии и да се отвори пространство - зона, в която украинците да използват ефективно бронираната си бойна техника. Проблемът с нея е, че за да е наистина полезна, й трябва пространство за маневриране. Когато навлязат между руските отбранителни валове, украинците трябва да могат да използват пълния капацитет на мобилност и огнева мощ на танковете и бронетранспортьорите, които получиха от натовските си партньори - "Леопард"-ите, "Брадли"-тата, съвсем скоро, надявам се, танковете "Ейбрамс" и също модифицирани Т-72." 

В момента, ако цитираме началника на военното разузнаване Кирило Буданов, украинското настъпление се развива "пеш", поради голямата заплаха от мините и дроновете за бронираната техника. Това е по-бавен, но може би и по-щадящ за атакуващите процес. Буданов заяви, че настъплението ще продължи и след края на лятото, независимо от кал и студ. В същото време най-висшият американски генерал - Марк Мили, твърди, че на украинците остават най-много 45 дни, за да довършат настъплението си преди да започнат дъждовете. Трябва ли американската администрация да положи повече усилия, за да не настъпва пауза в украинското настъпление?

"Генерал Мили е прав, че на украинците им остава приблизително още месец за офанзивата. Защото подразделенията се изтощават, техниката се износва, запасите изтъняват. По тези причини офанзивите спират в един момент. Същото се случи и на руснаците през пролетта. Те започнаха да настъпват към Бахмут през февруари и всичко свърши към началото на април. Но когато и да спрат украинците със своята офанзива, те ще използват времето след това за прегрупиране на силите си - за попълване на подразделенията и обучение на новите попълнения. Ще получат още бойна техника и боеприпаси от НАТО. И когато са готови, ще започнат нова офанзива. Така се развиват обикновено нещата по време на война - офанзивата достига кулминация, следва прегрупиране и след това нова офанзива. Така според мен ще стане и с Украйна. А това означава, че ще й е крайно необходимо да продължава подкрепата от Съединените щати и от другите ѝ партньори." 

Но докато украинците възстановяват силите си, руснаците ще се окопаят още по-здраво, нали? 

"Така е. Руснаците почти сигурно ще използват това време, за да подобрят още повече отбранителните си позиции, които и без това са трудни за преодоляване." 

Какви поуки трябва да си извлекат украинците и съюзниците им от това лято? Кои грешки не бива да повтарят догодина?

"Една от големите поуки е колко важно е количеството на боеприпасите в запасите на НАТО. Съединените щати и много други страни членки си дадоха сметка, че не разполагат с адекватно количество. Те, разбира се, изпратиха много боеприпаси на Украйна, но тя има нужда от повече и е под въпрос дали ще може да ѝ се угоди. Съединените щати несъмнено могат да продължат доставките на снаряди например, защото произвеждат редовно - всеки месец, но не толкова, колкото изразходва Украйна. Друга поука за украинците, а и за много други страни, е всъщност нещо характерно за руснаците – те използват много мини. В Украйна изградиха много здрави отбранителни валове с много препятствия и с артилерийска поддръжка. Като отбранителен бой през Първата световна война, но с модерни оръжия. Много хора останаха изненадани от обстоятелството, че преодоляването на минните полета в Украйна се оказа доста трудно

Съединените щати все пак имат някакъв опит с минни полета - при операция "Пустинна буря" срещу позициите на иракската армия. Но това беше отдавна и много хора смятаха, че войните вече ще се водят с далекобойни оръжия с боеприпаси с прецизно насочване. Но се оказа, че пробив на фронтовата линия зависи от доста по-прозаични средства, като сапьорска техника например. А след това и способности за водене на общовойскови бой. 

За да се преодолее едно минно поле е важно пехотата, инженерните подразделения, артилерията и бойната авиация да действат заедно и в синхрон. Защото ако не действат в синхрон с пехотата, сапьорите ще са изложени голям риск да бъдат избити. Разчистването на мините би било проблематично без поддръжка от артилерията, чиято задача е да не допуска контраатаки на противника. А това е от ключово значение за разчистването на полоса за атака на пехотата, без тя да бъде унищожена от руснаците." 

Киев и съюзниците му ще трябва също да намерят начини за притъпяване на ефекта от руските дронове. 

"Дроновете наистина играят огромна роля в тази война, и то още от самото й начало. Урокът и за двете воюващи страни е, че комбинацията на дроновете с артилерията - и конвенционалната, и далекобойната като HIMARS – е много силна."

Къде съюзниците на Киев трябва да насочат усилията си през идните месеци - в укрепването на украинската армия за ново настъпление или в защитата на украинската енергийна система от нови бомбардировки? Или да засилят украинския арсенал срещу руския флот, който блокира Черно море?

"Украинците са си поставили различни цели. На бойното поле, за контраофанзивата, са им нужни инженерно оборудване, артилерийски боеприпаси, както и прозаични неща като медицински материали и уреди за нощно виждане. Съединените щати и НАТО трябва да продължат да запасяват Украйна. Стои, разбира се, и въпросът с противовъздушната отбрана. Руснаците продължават да атакуват украинците с ракети и дронове - и иранско, и собствено производство. През последните месеци обаче този проблем отслабва - защото запасите на руснаците намаляват. Те продължават да бомбардират, но ударите им не са вече толкова масирани и интензивни, както през зимата.Украинците демонстрираха, че са способни да нанасят ефективни удари в Крим. Наскоро например унищожиха зенитно-ракетна система там. Това може и да помогне руснаците да бъдат убедени да приемат сделка за износ на украинско зърно. Ще видим. Но за това ще е необходимо украинците да извадят от строя доста повече от руските оръжия."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разширяват "синята зона" в Кюстендил

Обхватът на "синя зона" в централната част на Кюстендил се разширява с на още 10 улици по решение на Общинския съвет. Мотивите са недостиг на паркоместата, особено за преминаващи и посетители от други райони. В разширяване на зоната за платено кратковременно паркиране се добавят още 113 паркоместа в центъра на града - така те стават близо..

публикувано на 01.06.24 в 21:15

Децата на Кюстендил празнуваха 1 юни с Крисия Тодорова

С много музика, спортни игри, танци, арт работилници и ателиета, театралната постановка, конкурси, а и с неповторимите изпълнения и срещата с Крисия Тодорова, децата на Кюстендил празнуваха 1 юни. Програмата - парти продължи целия ден в парка пред Общинския театър. Организатори са Общината и Обединеният детски комплекс. Включи се и..

публикувано на 01.06.24 в 20:21

Българска фондация купи 2/3 от родната къща на Димитър Талев

Две трети от родната къща на писателя Димитър Талев в Прилеп беше закупена от частна българска фондация. Това е станало срещу близо 84 хиляди евро, събрани от дарители. Останалата една трета е собственост на човек, който няма желание да я продава.  Това съобщиха БГНЕС и Нова телевизия. Рухна домът на Димитър Талев в Прилеп На 26 май..

публикувано на 01.06.24 в 20:00

Градушка удари части от Великотърновско, затворени са много пътища

Буря с градушка премина тази вечер над части от област Велико Търново. Временно са затворени много пътища, заради нападали дървета и клони.  Екипи на Пожарната и Областното пътно управление разчистват нападалите дървета и клони, които са блокирали много пътни отсечки във Великотърновска област. Частично затворени са главният път Русе- Велико..

публикувано на 01.06.24 в 19:54

Започва фестивалът "Варненско лято"

Голямата българска актриса Цветана  Манева, председател на настоятелството на фондация "Виа фест" и проф. Николай Йорданов - директор на фондацията, ще открият 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" в Драматичния театър "Стоян Бъчваров" във Варна.  Театралният фестивал "Варненско лято" започва на 1 юни В програмата на..

публикувано на 01.06.24 в 19:30

Районът на ул. "Дойран" във Варна е отцепен заради туби със задушлива течност

От областната дирекция на МВР във Варна съобщиха, че районът на улица "Дойран" е отцепен заради намерени две туби със задушлива течност, очаква се от общината да решат къде ще се депонират те, няма опасност за околната среда. Извършено е изследване на течността, тя съдържа 30 процента хлор, но какво е останалото съдържание, предстои да бъде..

публикувано на 01.06.24 в 19:27
Димитър Главчев

Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри по изграждането на детската болница

Служебният премиер Димитър Главчев свиква утре работна среща с ресорни министри относно изграждането на Националната детска болница, съобщиха от правителствената пресслужба. Главчев възложи на служебния министър на здравеопазването Галя Кондева и служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова да изготвят график с максималмо съкратени..

публикувано на 01.06.24 в 18:54