Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Руската икономика понася много про-сериозни щети, отколкото европейската"

Руслан Стефанов: В Европа има уникален и доста силен консенсус за продължаване на подкрепата към Украйна

"Европа се подготвя за възможността да има един продължителен конфликт"

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Войната на изтощение на Русия срещу Украйна се води през последните седмици изключително активно на икономическия фронт. "Санкционната офанзива не бива да спира!", призова украинският президент.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обаче е влязъл във връзка с Русия, за да се опита да получи отстъпки, чрез които да бъде възобновена Черноморската зърнена инициатива, предаде ДПА, цитиран от БТА. Организацията е направила три предложения за облекчаване на руския експорт. 

"Русия поставя държавите в Африка и Близкия Изток в сложна ситуация. Тя притиска ООН да търси решение. Позицията на генералния секретар на ООН за отстъпки от санкциите обаче е неприемлива. Ясно е, че Русия се опитва да наруши тези специфични доставки. Това не е от толкова решаващо значение за икономиката на Украйна. Ако говорим за предотвратяването на гладна смърт, тук големият отговорник е Русия. Отговорите трябва да се търсят от нея", коментира пред БНР Руслан Стефанов, главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.

Естествено е да има умора от санкциите, отбеляза той.

"Русия разчита но това. Желанието й е да се замрази този конфликт, както в Грузия, Приднестровието, Нагорни Карабах и т.н. Това са конфликти, които замразява и след това използва за прискане в удобен момент"

Санкциите работят, посочи Стефанов.

"Този таван на цените, който Г - 7 наложи на Русия, е болезнен. Нейните геополитически патньори - Китай и Индия, са изключително щастливи да участват на този пазар. Русия се поставя в една ситуация, в която се превръща в донор за абсолютно всички държави. Това ще въздейства върху руските елити

Малко хора обърнаха внимание на последния пакет от санкции. Той не включва допълнителни стоки, но въвежда нещо много важно - съредоточаване върху приложението на тези санкции. Европа се подготвя за възможността да има един продължителен конфликт. Тепърва ще виждаме по-добро прилагане на тези санкции. 

Девалвацията на рублата също дава отражение.

Руската икономика понася много про-сериозни щети, отколкото европейската".

Руслан Стефанов отбеляза, че се случват и други събития, като природните бедствия, които променят политическия фокус върху Украйна. 

"Но в Европа има уникален и доста силен консенсус за продължаване на подкрепата към Украйна. Ясно е разбирането, че Украйна не е крайната цел. Крайната цел е връщането на предходни граници  и на влиянието в Източна Европа". 

Той анализира и решението да се отмени забраната за внос на украинско зърно у нас.

"ЕК го отбеляза като позитивен ход за България. От чисто политическа гледна точка това е добре за България. Икономическата гледна точка през последните години винаги е била съсредоточена върху малки, но силни групи. В случая се заговори за земеделските производители. Забравяме, че българското бощество и пазарът се състои от потребители. От гледна точка на потребителите и задържането на цените на тези култури, това би имало позитивен ефект.

Би могло да има позитивен ефект и върху основния препъни камък пред желанието на България да реализира основните си стратегически цели, сред които е влизането в еврозоната, като се постигне задържане на ценовото равнище".

ЕЦБ предупреди, че продължава да се притеснява за инфлационния натиск, отбеляза икономистът.

"Не се говори обаче за това, че основната част от повишението на цените отиде в повишение на печалбите"

Цялото интервю на деян Йотов с Руслан Стефанов може ад чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.

публикувано на 22.05.25 в 17:10
Управителят на БНБ Димитър Радев

Управителят на БНБ: Докато не бъде обявен конвергентният доклад, никой не знае отговора

Никой не знае отговора на оценките за готовността на България за приемане на еврото. Това става ясно в блиц интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за БТА. След негово участие при откриването на паричен салон в Плевен, Радев е цитиран, че е запознат със съдържанието на конвергетните доклади. Управителят на БНБ: Напълно сме готови за..

публикувано на 22.05.25 в 17:09

МВнР: Делото срещу Люпчо Георгиевски е знаково за правата на българите в РСМ

За България делото срещу Люпчо Георгиевски в Битоля е знаково по отношение готовността на властта в Скопие да гарантира равноправието на българите и да адресират проблемите, с които те се сблъскват. Това се посочва в позиция от Министерството на външните работи. В Битоля съдят македонски българин, защото е цитирал Иван Михайлов На 21 май..

публикувано на 22.05.25 в 17:08
Петя Димитрова

Петя Димитрова, АББ: Банките са подготвени за еврозоната

Банките в България обявиха, че са готови за присъединяването на страната ни към еврозоната. Председателят на Асоциацията на българските банки Петя Димитрова припомни, че секторът е инвестирал 400 милиона лева в процеса по преминаване от лева към еврото: "Банковата система е стабилна, ние гоним вече 200 милиарда активи, над 24 млрд. капитал - т.е., ние..

публикувано на 22.05.25 в 17:03
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Не изключвам ГЕРБ да съборят правителството след влизането в еврозоната

Не изключвам ГЕРБ да съборят правителството след влизането в еврозоната. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов и коментира: "Това може да стане, защото в момента се получава така, че "ДПС-Ново начало" трупа дивиденти, без да носи отговорност . Виждаме, че поредица от кметове проявяват готовност да..

публикувано на 22.05.25 в 16:56

Започна изграждането на Индустриален парк Сливен

Първа копка на Индустриален парк Сливен на летище "Бършен" бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лв. са от безвъзмездно финансиране от държавата. Днес бе даден..

публикувано на 22.05.25 в 16:45

Всички областни управи са изпратили свои представители за обучение по системата BG-ALERT

Всички областни управи са изпратили свои представители, които да бъдат обучени за работа със системата за известяване при бедствия BG-ALERT, съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той отправи призив към кметовете да прояват по-голяма активност, тъй като до момента възможност за използване на системата има в под 40 процента от общините...

публикувано на 22.05.25 в 16:08