Русия може да натрупа значителни количества крилати ракети, което поражда опасения за възможността от подновяване на нападенията срещу енергийната инфраструктура на Украйна през предстоящия зимен сезон, пише в днешната сводка на британското Министерството на отбраната.
На базата на наблюдения на място докладите на разузнаването показват, че Русия е изстреляла по-малко крилати ракети срещу Украйна от април насам, докато в същото време руските лидери твърдяха, че възнамеряват да увеличат производството на ракети.
Докладът специално подчертава използването на крилати ракети с въздушно изстрелване, по-специално модерните AS-23a KODIAK (Raduga X-101), в руските офанзиви от октомври 2022 г. до март 2023 г. Тези ракети се изстрелват от руска територия, от стратегически бомбардировачи.
По-рано Андрий Юсов, представител на Главното разузнавателно управление на украинската армия разкри, че Русия е произвеждала всеки месец десетки крилати ракети "Калибър" и по-малко количество ракети "Искандер". Той подчерта, че производственият капацитет на Русия за ракети остава ограничен, за да покрие настоящите темпове на обстрел и да попълни запасите до нивата преди нахлуването.
Олексий Данилов, секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, предупреди, че може да има подновени атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна тази зима. Той каза, че предстоящата украинска зима се очаква да бъде "изключително предизвикателство".
На въпрос за потенциалната сериозност на предстоящата руска зимна ракетна кампания в сравнение с предишната, Михайло Подоляк, съветник в кабинета на президента, посочи, че енергийната система на Украйна в момента е в много по-лошо състояние от миналата година.
Въпреки вероятността от продължаване на руските атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна през предстоящата зима, разузнаването на Обединеното кралство отбелязва, че Украйна демонстрира способността си да поддържа енергийната мрежа дори в условия на война миналата зима, благодарение на квалифицирана работна сила и богат опит.
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ. Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..