Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлана Боянова: Протестите са за защита на производството, а не за субсидиите

Протестът на зърнопроизводителите - защо производителите вадят комбайните от нивите и се канят да блокират България?

Тихомир Безлов: Общественото мнение се обърна срещу земеделците

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Премиерът показа, че изобщо не познава как функционира земеделският бранш в рамките на обща селскостопанска политика. Той много удобно забравя, че нашите български фермери са абсолютно както всеки един европейски фермер в този ЕС. Правилата са едни и същи". Това заяви пред БНР Светлана Боянова, изпълнителен директор на Националната аграрна камара. В предаването "Неделя 150" тя коментира недоволството на бранша от падането на забраната за безмитен внос на украинско зърно и други селскостопански стоки и готвения протест на сектора. 

"Протестните действия не са само за вноса от Украйна на зърно, а и за всички останали въпроси, които касаят сектора на плодовете и зеленчуците, на животновъдите, на пчеларите - там темата за вноса от трети страни, включително Украйна, е изключително сериозна. Ние се борим за една конкурентна среда и нищо повече. Повече от 22 организации са включени в този протест. В протеста става въпрос за нещо много голямо - става въпрос за осигуряването на храната на българите". 
Евросубсидиите за всички европейски фермери се дават на база директни плащания на площ, уточни Боянова. 

"Понеже това води до дисбаланс между отделните сектори, ЕС разрешава на страните-членки една част от парите, които се дават на площ за всички, да бъде заделена само за сектори като плодове и зеленчуци, като животновъди. Всички страни-членки могат да заделят 13% от бюджета, който е 700 млн. евро на година и ги дават на тези производства. Това е регламент, директно приложим. Ние в протестите не говорим за това. Това смесване на темите е изключително арогантно - непознаване на темата. Протестите са за защита на производството, а не за субсидиите", обясни тя. 

Очевидно е, че общественото мнение се обърна срещу земеделците, изказа мнението си Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията. 

"Концентрацията на собственост и обработваема земя - България е номер 1 в ЕС. Страните, които са пред нас, са Чехия и Словакия - при тях говорим за кооперативи. Това, което се случи в България - има една свръхконцентрация и разпределяне на всички тези субсидии върху една много малка група. В резултат на разпределението на субсидиите в България се постигна чудовищна концентрация на собственост. Последицата е, че всички тези дребни, за които плачете, на практика ги размазахте. Земеделците намаляват с явно видимата причина, че има едни големи семейства, които просто изтикват всеки", коментира той. 

Според него интересното в този протест ще е колко ще е масов и колко ще подразни хората.  

Какви са очакванията на двете страни, за да се излезе от патовата ситуация?

"Очакваме да се подходи професионално, не политически, към проблемите, които сме поставили и които не касаят субсидии, а касаят конкурентни пазари. Очакваме конкретни предложения, които да бъдат подхванати, а не говорени само и единствено за медиите", заяви Светлана Боянова. Тя заяви, че настояват за преразглеждане на решението за отмяната на забраната на украински стоки. Очакваме и държавата да създаде условия, за да потърсим пазари, добави още тя.

Решението според Тихомир Безлов: "На първо място трябва да се преговаря смислено. Начинът, по който зърнарите подходиха, беше, че те се отказаха да преговарят. Това, което се надявам, че този протест и тази конфронтация ще направи, е, че най-накрая ще постави фокуса върху проблемните точки в производителите в селското стопанство. Една от големите теми е тази концентрация". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Николай Болтаджиев: НЗОК е създадена да обслужва пациентите, а не да субсидира заплати

НЗОК е създадена да обслужва пациентите, а не да субсидира заплати . Това каза пред БНР д-р Николай Болтаджиев, бивш член на Надзорния съвет на Здравната каса, като уточни: "НЗОК не е институция, която трябва да заплаща субсидии. Касата е създадена, за да плаща лечение на пациенти, а не да финансира болници, лекари и който да било . .....

публикувано на 03.11.25 в 14:21
Изпълнителният директор на

Започна поредно издание на инициативата "Светилник" под мотото "Че какво без песен е светът"

Петото издание на националната инициатива на "Музикаутор" "Светилник"/2025-2026 беше открито днес. Програмата цели да насърчи творчеството, образованието, културата и любовта към българския език. В рамките на инициативата български автори създават и даряват на училища оригинални училищни химни. Българското национално радио е партньор на..

публикувано на 03.11.25 в 14:19

Възрастна жена се блъсна с ел. триколка в лека кола в Съединение

79-годишна жена е с опасност за живота след пътно произшествие в Съединение. Жената внезапно изскочила на пътя с електрическа триколка и се блъснала в преминаващ лек автомобил.  Тя е откарана в болница в тежко състояние, взета ѝ е кръвна проба за химически анализ. Тестовете за употреба на алкохол и наркотици на 20-годишния шофьор на..

публикувано на 03.11.25 в 13:58

Мартин Димитров: Кабинетът действа хаотично за горивата, с бюджета вървим по опасна плоскост

"За да няма проблеми с цените на горивата в кризисната ситуация заради санкциите, правителството трябва да има план. А не да се взимат спешни мерки на парче, което да създава напрежение. Трябва да има план ".   Това каза пред БНР Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ.  "Този план трябва да има няколко компонента. Единият е преглед на запасите и ако..

публикувано на 03.11.25 в 13:53
Трите запалени автомобила пред блок 25 в квартал

Все още няма задържани за палежа на три коли в Монтана

Няма задържани за палежа на три автомобила в Монтана. Колите са собственост на полицай и съпругата му, служител в инспекцията по труда. Сигналът за горящите коли е бил подаден в 1 часа и 19 минути в ранните часове в неделя. Двата леки автомобила и джип са били паркиран през блок 25 в квартал "Младост" в Монтана. От полицията разследват..

публикувано на 03.11.25 в 13:41

"Хамас" върна на Израел телата на трима заложници

Израел заяви днес, че останките на тримата заложници, върнати тази нощ от Ивицата Газа, принадлежат на войници, убити при нападението, извършено от палестинската въоръжена групировка "Хамас" на 7 октомври 2023 г., което предизвика и войната в Газа, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че предаването на останките е..

публикувано на 03.11.25 в 13:07

Освободиха открития в Пирин отшелник, отменят смъртния му акт

Прокуратурата в Разлог е издала предписание мъжът, който беше открит да бивакува незаконно и без документи в Национален парк "Пирин", да бъде настанен в социален дом. Той обаче отказал и бил освободен. Задействана е и процедура по отмяна на смъртния му акт. Мъжът, който по непотвърдена информация е от Русе, е установен в палатка в планината..

публикувано на 03.11.25 в 13:04