Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

650 ученици прекрачиха прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище"

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

650 ученици прекрачиха в първия учебен ден прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище" край Чикаго.

В "Малко българско училище" край Чикаго учебната година се открива за 14 - ти път. То е едно от единайсетте неделни училища в района на Ветровития град. 60 учители ще посрещнат 650 ученици. Живка Петрова е основател и директор на училището и има много години учителска практика и в България.

Изчезва ли с годините вълнението от първия учебен ден?

"То е нещо като сценична треска, такава, каквато изпитват актьорите. И при мен не е изчезнало, но то не изчезва при хората, които считат това за призвание, а не за професия. Тази година вълнението ми е още по голямо, защото за първи път ще ударя училищния звънец на 15 ти септември. Но това не е първото откриване на нашите училища. Вече открихме Малко българско училище и училище Малката България в събота, а сега откриваме другата си програма и това е петъчно обучение.

Това е ново за новата учебна година?

"Това е нова програма, която е предназначена за децата, които спортуват или това е нашето малко спортно училище. Учат се същите задължителни предмети. Просто се съобразихме с желанието на децата, които посещават българско училище, да могат да не нарушават графика на тренировките си. И тъй като спортните клубове не насрочват тренировки за петък, затова решихме, че петък е удачен ден децата да идват на училище."


Няма ли да пречи това на училището, което децата обичайно посещават през седмицата? Това са американските училища, в които те ходят. Кога ще бъдат занятията? 

"То е малко вечерно училище и започваме в 5 часа. Училището е малко по кратко, отколкото това в съботния ден."

При вас отдавна се говори за начало на двуезично обучение. Започна ли реализацията на тази идея?

"Да започна. Имаме една не голяма група, състояща се от 11 деца, която посещава от понеделник до петък. Център Малката България и тя се нарича Българска езикова академия. Така че в Езиковата академия децата изучават и двата езика. Чувстват се много комфортно. Харесва им и се надяваме в бъдеще да се разрасне и тази форма на обучение."

С колко деца започвате и на каква възраст?

"През тази учебна година започваме с около 650 деца, но продължават да се записват даже и в днешния ден имаме записани. Децата ни са на възраст от 2 години. В малките групи до 18 мога да кажа, защото имаме и дванайсетокласници."

В програмата за двуезично обучение, която стартирате сега на каква възраст са децата и какъв е техният брой? 

"Те са единайсет и са на 5 години, което означава подготвителна група според българските стандарти."

Ще има ли възможност тази програма да замести посещението на американското училище и пълноценно да даде образование на децата за в бъдеще? 

"Да, точно това е всъщност идеята. С годините с всяка година да се увеличаваме в един клас, тоест през следващата година да предложим подготвителен и първи клас."

Г-жо Петрова, обичайно в малко българско училище има много извънкласни форми на работа, които също са чудесна възможност за приобщаване на децата към български език, традиции и култура. Ще работят ли различните кръжоци, състави и групи през новата учебна година? 

"Да, разбира се. През новата учебна година предлагаме още по голяма гама от кръжоци и клубни дейности, сред които вокална група, много групи за народни танци, група по модерни танци, математика, футбол и така. Идеята е децата да остават по дълго време в училище, за да упражняват повече български език. Тези форми помагат изключително много в обучението."

Какво си пожелавате за новата учебна година? 

"За новата учебна година си пожелаваме всички да обхванем необхванати досега от никое друго българско училище деца. През тази година вече имаме няколко такива. Надяваме се броят им да расте, защото сме убедени, че не всички от децата, които живеят на територията на Щатите, имат възможност и са получили достъп до българско училище, каза за "Рано в неделя".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16