Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

650 ученици прекрачиха прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище"

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

650 ученици прекрачиха в първия учебен ден прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище" край Чикаго.

В "Малко българско училище" край Чикаго учебната година се открива за 14 - ти път. То е едно от единайсетте неделни училища в района на Ветровития град. 60 учители ще посрещнат 650 ученици. Живка Петрова е основател и директор на училището и има много години учителска практика и в България.

Изчезва ли с годините вълнението от първия учебен ден?

"То е нещо като сценична треска, такава, каквато изпитват актьорите. И при мен не е изчезнало, но то не изчезва при хората, които считат това за призвание, а не за професия. Тази година вълнението ми е още по голямо, защото за първи път ще ударя училищния звънец на 15 ти септември. Но това не е първото откриване на нашите училища. Вече открихме Малко българско училище и училище Малката България в събота, а сега откриваме другата си програма и това е петъчно обучение.

Това е ново за новата учебна година?

"Това е нова програма, която е предназначена за децата, които спортуват или това е нашето малко спортно училище. Учат се същите задължителни предмети. Просто се съобразихме с желанието на децата, които посещават българско училище, да могат да не нарушават графика на тренировките си. И тъй като спортните клубове не насрочват тренировки за петък, затова решихме, че петък е удачен ден децата да идват на училище."


Няма ли да пречи това на училището, което децата обичайно посещават през седмицата? Това са американските училища, в които те ходят. Кога ще бъдат занятията? 

"То е малко вечерно училище и започваме в 5 часа. Училището е малко по кратко, отколкото това в съботния ден."

При вас отдавна се говори за начало на двуезично обучение. Започна ли реализацията на тази идея?

"Да започна. Имаме една не голяма група, състояща се от 11 деца, която посещава от понеделник до петък. Център Малката България и тя се нарича Българска езикова академия. Така че в Езиковата академия децата изучават и двата езика. Чувстват се много комфортно. Харесва им и се надяваме в бъдеще да се разрасне и тази форма на обучение."

С колко деца започвате и на каква възраст?

"През тази учебна година започваме с около 650 деца, но продължават да се записват даже и в днешния ден имаме записани. Децата ни са на възраст от 2 години. В малките групи до 18 мога да кажа, защото имаме и дванайсетокласници."

В програмата за двуезично обучение, която стартирате сега на каква възраст са децата и какъв е техният брой? 

"Те са единайсет и са на 5 години, което означава подготвителна група според българските стандарти."

Ще има ли възможност тази програма да замести посещението на американското училище и пълноценно да даде образование на децата за в бъдеще? 

"Да, точно това е всъщност идеята. С годините с всяка година да се увеличаваме в един клас, тоест през следващата година да предложим подготвителен и първи клас."

Г-жо Петрова, обичайно в малко българско училище има много извънкласни форми на работа, които също са чудесна възможност за приобщаване на децата към български език, традиции и култура. Ще работят ли различните кръжоци, състави и групи през новата учебна година? 

"Да, разбира се. През новата учебна година предлагаме още по голяма гама от кръжоци и клубни дейности, сред които вокална група, много групи за народни танци, група по модерни танци, математика, футбол и така. Идеята е децата да остават по дълго време в училище, за да упражняват повече български език. Тези форми помагат изключително много в обучението."

Какво си пожелавате за новата учебна година? 

"За новата учебна година си пожелаваме всички да обхванем необхванати досега от никое друго българско училище деца. През тази година вече имаме няколко такива. Надяваме се броят им да расте, защото сме убедени, че не всички от децата, които живеят на територията на Щатите, имат възможност и са получили достъп до българско училище, каза за "Рано в неделя".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21