Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олаф Шолц предупреди срещу "мир на книга" в Украйна

Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц предупреди в ООН срещу измамен мир в Украйна. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посочи, че Украйна спешно се нуждае от противовъздушна отбрана.

Олаф Шолц подкрепи международните усилия за постигане на мир в Украйна в речта си в ООН.

„Същевременно трябва да се пазим от фалшиви решения, които представляват мир само на книга“, предупреди Шолц. "Защото мир без свобода се нарича потисничество. Мир без справедливост се нарича диктатура. Москва най-накрая трябва да го разбере", каза Шолц и отново призова руския президент Владимир Путин да прекрати войната.

В речта федералният канцлер призова и за реформа на Съвета за сигурност на ООН, който е блокиран от дълго време, за да бъдат представени в по-голяма степен Африка, Азия и Латинска Америка.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви пред Ройтерс, в кулоарите на Общото събрание на ООН, че Украйна спешно се нуждае от противовъздушна отбрана и че западният военен блок трябва също да се съсредоточи върху поддръжката на вече доставените оръжия. Столтенберг каза, че войната - започната от Русия срещу нейната съседка и бивша съветска република, която сега иска да се интегрира със Запада, е "война на изтощение", но не и задънена улица, тъй като украинската контраофанзива постига успехи:

„Украйна се нуждае от много различни видове подкрепа. Има спешна нужда от противовъздушна отбрана, не само нови системи, но и боеприпаси, поддръжка, резервни части. Виждаме, че противовъздушната отбрана спасява животи всеки ден в Украйна и трябва да поддържаме тези системи".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..

публикувано на 24.02.25 в 20:00
Отляво надясно - министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, президентът на Турция Реджеп Ердоган и министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан - Анкара, 24 февруари 2025

Турция смята, че Украйна трябва да бъде представена на мирните преговори

Турция поднови поканата си към Русия и Украйна да преговарят за мир на нейна територия. Готовността да приеме такива преговори изрази външният министър Хакан Фидан пред руския първи дипломат Сергей Лавров, който посети днес Анкара. Президентът Реджеп Ердоган изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за инициативата на американския си..

публикувано на 24.02.25 в 19:27