Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Все още има много деца, които остават извън образователната система. В начален образователен етап са около 6%"

Мария Янкова: Да има индивидуален подход на ниво ученик, но и на ниво училище, област, община

"Резултатите от НВО ни индикираха червени точки и конкертни области, където вниманието ни трябва да бъде по-заострено"

| Интервю
Мария Янкова
Снимка: УНИЦЕФ
УНИЦЕФ отправи предупреждение за влошени образователни резултати, отпадане от училище, увеличаване на случаите на насилие и липса на базови знания и умения, които са сред основните предизвикателства пред учениците в България. 

"Образованието в световен мащаб е в криза още преди пандемията. Тя повлия допълнително. Виждаме влошени резултатите на децата. Трябва да предприемаме мерки, които да ни позволят да наваксаме пропуските с по-бързи темпове", обясни пред БНР Мария Янкова, директор „Образование“ в УНИЦЕФ – България.

От организацията наблюдават ключови индикатори, свързани с базовите умения по български език и математика, посочи тя. 

"Виждаме резултатите от НВО - там или няма никъкъв ръст, или е много минимален"

Чрез промени може да се напипа правилната посока, смята експертът. Янкова посочи като положителни тези, които са свързани с допълнителното време за децата, както и възможността за допълнителна дата за явяване на външно оценяване след 7 -ми клас.

"Текат и промени, свързани с квалификацията на учителите, както и с езиковата интеграция  на децата, за които българският не е майчин език. Те дават ефект във времето, но е важно тези мерки да бъдат предприети сега".

Резултатите от НВО ни индикираха червени точки и конкертни области, където вниманието ни трябва да бъде по-заострено, подчерта Янкова.

"Когато се планират мерки за подкрепа и дорълнителни обучения, те да бъдат насочвани към тези училища, които имат нужда от подкрепа. Да има индивидуален подход на ниво ученик, но и на ниво училище, област, община".  

Делът на отпадналите е намалял, но все още има много деца, които остават извън образователната система, напомни тя.

"В начален образователен етап това са около 6% от децата. Трябва да видим какви са дълбоките причини те да не са в детската градина или в училище". 

Мария Янкова разказа и за едно интересно предстоящо събитие. 

"То ще се проведе на 21 септември – Международният ден на мира, в 7 – мо столично училище „Свети и е част от инициативата „Учителите са яки“. Тя има за цел да подчертае ключовата роля на преподавателите, които са двигателите на промяната. Те имат ключова роля и със справяне с агресията в училище. Групата на миротворците също ще разкаже как се справя с тази задача. Включват се и  известни личности".

Цялото интервю на Валерия Николова с Мария Янкова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10

Скритият труд на българските дипломати: Как се спасяват сънародници зад граница?

"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи".  Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на  19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..

публикувано на 18.07.25 в 16:50

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..

публикувано на 18.07.25 в 16:44

Българинът, задържан като съучастник в убийство в Гърция, се призна за виновен

Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина.  Той е взел активно участие в прикриване на престъплението.  Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства.  Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца.  Последният..

публикувано на 18.07.25 в 16:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Преди да настаните близки в социален дом, проверете дали е вписан в регистъра на МТСП

Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство.  За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница.  Министър Гуцанов посочи, че в..

публикувано на 18.07.25 в 16:34

Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..

публикувано на 18.07.25 в 16:23