Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако има предсрочни избори, те ще бъдат едва след или заедно с европейските"

Боряна Димитрова: Правителствената сглобка е партийна клопка

Подкрепящите партньори нямат интерес правителството да падне сега. Може би имат интерес от приятелски огън преди местния вот, смята социологът

| Интервю
Боряна Димитрова
Снимка: БГНЕС

Протестът оголи много проблеми в земеделието. Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост.

Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.

В хода на протеста се осветлиха много съществени проблеми в българския аграрен сектор – концентрацията на земя и субсидии, постепенното изместване на традиционни български сектори, посочи Димитрова.

"В магазина виждаме само резултата, но зад него се крият години наред трупани диспропорции."

Ако диспропорциите, които крият остър социален проблем – обезлюдяването на големи региони, продължат и не бъдат решавани, това могат да бъдат мини, които след няколко месеца отново да се възобновят, докато не бъдат взети по-устойчиви решения за преструктурирането на този традиционен за страната ни сектор, изтъкна Димитрова.

И тези протести бяха потушени с един меморандум за финансова подкрепа, списък на кого колко се дава, допълни тя, като акцентира върху необходимостта от реформи.

Във всеки протест могат да се разчетат множество пластове. Вероятно и тук може да има прочит за политически елемент, особено във взривоопасното му избухване, коментира още Боряна Димитрова в предаването "Преди всички".

"Очевидно към настоящия момент нито водещата коалиция в правителството – ПП-ДБ, нито ГЕРБ, нито ДПС имат интерес от свалянето на това правителство. Нито една от тези три партии, на които се крепи парламентарното мнозинство, няма интерес от събарянето на това правителство."

Според нея подкрепящите партньори нямат интерес от това правителството да падне в момента. Може би имат интерес от приятелски огън с оглед на местните избори.

До март правителството ще удържи, тогава ще се състои ротация и ако има предсрочни избори, те ще бъдат едва след или заедно с европейските, смята социологът.

"Тази правителствена сглобка е в много голяма степен партийна клопка, затова виждаме периодично искри."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05