Кризата със зърнопроизводителите разкри много сериозни проблеми в сектора, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която очаква следващите стъпки на управляващите за решаване на проблемите на бранша.
Йотова коментира подписания меморандум между правителството и земеделските производители:
"Слушахме многобройни изказвания на различни земеделски производители и на специалистите в преработвателната промишленост. Очевидно с един меморандум всички тези проблеми не могат да бъдат решени.
Но що се отнася специално до меморандума, сигурно има добри намерения, но нека не забравяме, че има решение на Народното събрание. И това решение с днешна дата никой не е отменил, така че ще чакаме следващите дни да видим дали то ще бъде пререшено и какви ще бъдат следващите стъпки на управляващите".
Йотова посъветва правителството да работи по-амбициозно за членството на страната ни в Шенген:
"По време особено на последното служебно правителство беше направена наистина една много сериозна дипломатическа офанзива на всички фронтове. Работеше се много усилено.
За съжаление, откакто е редовният кабинет, тази тема отново излезе от дневния ред, извън подчертаването какъв сериозен приоритет е.
Аз лично най-добронамерено бих посъветвала да се продължи амбицията на последния служебен кабинет в това отношение. Така че, всичко е в наши ръце - умела дипломация, настояване, тясна координация с Румъния по този въпрос".
Управляващото мнозинство даде заявка, че промените в Конституцията влизат за разглеждане в зала в началото на октомври, очаквате ли да се наруши балансът на властите?
"Управляващото мнозинство до този момент даде толкова много предложения и сигнали около тези промени в Конституцията, които, някои от тях живееха няколко дни, други няколко часове. Така че нека да видим какво последно ще бъде предложено. Аз някак недоумявам какво означава това - сега ще вкараме промени, те ще бъдат гласувани на първо четене и едва ли не след това всички те ще бъдат променени. Нека видим как ще тръгне дискусията, след това ще изработим и нашата позиция".
Вицепрезидентът коментира и промените в Антикорупционния закон:
"Определени тревоги и съмнения създава фактът, че на практика се създава още един разследващ орган. Важното е да има не координация между различни органи, а тази проблематика да бъде съсредоточена повече в една институция, отколкото в различни".
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...