Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Това е единствената специалност без клинични пътеки"

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България. 

"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството". 

Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия. 

"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт". 

Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора. 

"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава". 

Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.

"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават". 


Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации. 

Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит. 

"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс". 

Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит. 

"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от  заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой". 

У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд. 

"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една  и съща процедура, която по същество е път без изход. 

Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Световния ден на здравето в Плевен откриха нов медицински център

Екипът на "Света Марина“ разполага с високотехнологична клинична лаборатория, както и със специалисти от всички области на медицината. Свещеници от плевенските храмове осветиха новия център. За БНР проф. д-р Славчо Томов заяви: "Град Плевен, община Плевен заслужаваха отдавна точно в центъра на града да се роди един от най-модерните и..

публикувано на 07.04.25 в 16:48

Започна аварийно почистване на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен брег

Започна аварийно почистване на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен брег, обявиха от Общината. Средствата - малко под 1 млн. лева, са по Постановление на МС от фонда "Бедствия и аварии". Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега  - поне в района на Дупнишко е така. Преди две години и при село..

публикувано на 07.04.25 в 16:46
В Плевен се организира подписка с искане директорът на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Йордан Вълчев да подаде оставка. Подписката е провокирана от тежката катастрофа, при която загина 12-годишното дете.

Община Плевен отменя всички празнични прояви на 12 април

В знак на съпричастност към скръбта на семейството на Сияна, която загина при тежката катастрофа край село Телиш, Община Плевен отменя всички общински прояви на 12 април. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско "В знак на уважение към скръбта на семейството на Сияна и в израз на нашата човешка съпричастност, Община..

публикувано на 07.04.25 в 16:32

МОН ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план

Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на ​етични, нравствени, културни и исторически компетентности, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред училищния синдикат на КНСБ. В края на март Съюзът на българските учители..

публикувано на 07.04.25 в 16:24
Президентът Румен Радев

Президентът Радев призова политиците в Северна Македония да спрат с демагогията

Президентът Румен Радев призова политиците в Северна Македония да спрат с демагогията по отношение на България: "Ръководството на страната с политиката, която води, ги отдалечава от ЕС, от сигурност, от стабилност, от благоденствие". Попитан за журналистическите материали, които разкриват, че роднини на премиера на югозападната ни съседка..

публикувано на 07.04.25 в 16:10
Марио Рангелов, депутат от ДПС-ДПС

Борислав Сарафов поиска имунитета на депутата от ДПС-ДПС Марио Рангелов

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на депутата от ДПС-ДПС Марио Рангелов. Искането е по предложение на Софийската градска прокуратура във връзка с досъдебно производство, образувано миналия четвъртък, за манипулиране на   обществени поръчки, финансирани по "Програма за изграждане и основен ремонт на..

публикувано на 07.04.25 в 16:05

33-годишен мъж от Девин е арестуван за домашно насилие

Арестуваха 33-годишен мъж от Девин, нанесъл удари на съпругата си в условията на домашно насилие, съобщи Елена Стоилова – говорител на Областна дирекция на МВР в Смолян.  Сигнал за агресията подала в Районното управление на МВР в града съпругата, която обяснила, че мъжът е нанесъл няколко удара по главата ѝ. Извършителят е тестван за..

публикувано на 07.04.25 в 15:27