Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята оживява в едно свиленградско училище

| Интервю
Снимка: Средно училище "Д-р Петър Берон" - Свиленград

Учителят по история от Средното училище "Д-р Петър Берон" в Свиленград Димитър Гилев преподава на учениците си с четническа униформа. Той търси нов начин да преподава увлекателно, за да накара децата да не подражават на чужди герои, а на българските. Според него Независимостта е най-забравеният ни празник:

"В четническа униформа и хайдушки костюм се обличам, когато преподавам за четници и воеводи. Днешният празник изисква учениците да се запознаят с истината в нашата история, която в учебниците е доста спестена, доста накратко представена. Независимостта се разглежда само в 40 минути в учебната програма, което е крайно недостатъчно. Изключително важно е децата да се запознаят в по-широк мащаб за този важен ден за нас българите. Независимостта, като важно събитие в нашата история, сякаш остава леко встрани от фокуса на Съединението, Освобождението на България и други значими събития". 

Независимостта се постига сравнително лесно, защото международната обстановка е благоприятна за това, подчерта Гилев в интервю за предаването "Преди всички". И добави: "За да разберем независимостта, първо трябва да разгледаме Берлинския договор и какви ограничения ни налага той. Нашата свобода, която се постига на 3 март 1878 г. с предварителния Санстефански договор, не е никаква свобода. Нашата свобода е крайно относителна. Берлинският конгрес по-късно налага на България много забрани и зависимости".

Учителят отбеляза, че от 10 години е колекционер и изследовател - събира архиви, стари вестници, намира изключително ценни неща, които показва на учениците си. 
Снимка: Средно училище
"Когато покажеш на учениците един 100-годишен вестник, те се изумяват - те не са виждали такова нещо никога. Когато започнем да четем статиите вътре за отразени исторически събития, те наистина възприемат историята по различен начин, тя оживява. Когато занеса стара фотография или документ, децата се докосват до различни времена, времена, в които наистина е имало българщина, истински мъже, истински ценности, морал и родолюбие. Часовете по история наистина се превръщат в изживяване на истината, урок по родолюбие. Това е несравнимо, защото оставя траен отпечатък в съзнанието на децата и това разпалва и тяхното любопитство", обясни той.

Димитър Гилев разказа и за свой експеримент: 

"Питал съм моите ученици дали могат да си представят хайдушки калпак - много малка част успяват. Но когато питам - знаете ли как изглежда маската на Спайдърмен или Батман - всички знаят. Това е изключително показателно за нашето чуждопоклоничество и промивката на мозъците на нашите поколения".

Като сериозен проблем той отбеляза, че книгата не е на почит сред младото поколение. Децата се образоват или не образоват през интернет, което влияе изключително вредно на тях, категоричен е учителят и добави, че Интернет е нож с две остриета. 

Димитър Гилев сподели, че вече доста млади учители започват да следват примера му и да преподават по този начин. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Атаката показа, че "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея

Тези удари показаха две неща - "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея . С тази констатация започна коментара си пред БНР Димитър Къцарков, специалист по Близкия изток, като уточни: " Израел демонстрира, че вече не е способна да толерира този тлеещ и постоянен конфликт, който е на северната ѝ граница , който принуди над 60..

публикувано на 19.09.24 в 17:55

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33