Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шломо Леви: Аз съм 150 на сто българин

2
Шломо Леви
Снимка: Елена Цанева

В  15-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" ще ви представя мечтата на един български евреин, който  иска да види Америка от дете, за да се разходи в Музеите й и да й покаже своите рисунки.

Шломо Леви отдавна е познат в Европа чрез своите  картини, художествени изложби и оформления на многобройни международни търговски изложения, но не и за  американците.

Месец преди да навърши 90 г. дъщеря му Рина Мелтон прави най-приятната изненада за рожденият му ден.

Имали ли сте мечтата да дойдете за първи път в Америка и да направите изложба?

"Не, това е голяма изненада. Тя ми направи голяма изненада….Аз исках да дойда в Америка и преди, но не можех , защото ми искаха много пари. Аз имам големи  рисунки. И това струва много пари…. 

Рина е най-малката от 3 -те деца на Шломо. Сега тя живее в Чикаго. Не е израснала под грижите на баща си, но пази обичта си към него. Тя е само на 2 годинки, когато той решава,че в семейството му нещата не вървят и без да се колебае оставя първата си съпруга с децата и поема от Израел към Франция в преследване на мечтата си да рисува . Той  вече е с диплома от Художествената академия  в Ерусалим. Завършва с 8 награди, но е минал през много препятствия.

Баща ми беше шивач. Малко по-късно влязох в Художествената академия в Ерусалим. Баща ми не искаше да чуе даже и после ми каза  - Аз нямам пари да плащам.
Рина Мелтон и  Шломо Леви

Учителят, който реши, че аз ще бъда художник не зная какво е направил с училището, но ме приеха първата година да уча без пари. Първата година аз спях в градската градина. Нямах пари, нямах нищо. Даже не съм ял всеки ден. Бях толкова влязъл в този свят, че не мислех даже за ядене. Това беше първата година. Не говорех още езика, нямах пари, срам ме беше да искам. Седях до ресторантите, миришех миризмите, ядях една малка питка със затворени очи. Миришех и си мислех, че ям. 

Един ден стопанина на ресторанта, той беше евреин, излезе навън с бялата си килимявка и ми каза: - Абе момче ти какво правиш тука. Всеки ден те виждам тука на обед? Аз му казвам ,че аз мириша миризмите и ям така , защото нямам пари. Той ми каза: - Така ли?! Влез и от днеска ще ядеш когато си искаш при мене без пари, без нищо. Само ще влезеш и ще ядеш. Какво правиш? - Аз му казах, че уча в Академията и той каза, че и той е художник. Наистина, като влязох вътре видях големи платна с картини рисувал е параходи. Аз му казах, че има грешки, а той ми каза: - Ти ще ме учиш да рисувам и идваш и ядеш. И така 3 години всеки ден. Сутрин, обяд и вечер...


Завърших Академията и поканих моите родители да дойдат, защото 4 години те не ме бяха виждали и чували, дойдоха, така срамежливи между хората. Започнаха да раздават дипломите. Извикаха ме 8 пъти. Получих 8 награди за работата си.

Отивам при тях. Дипломите си ги държа така в ръката. Майка ми скочи да ме целува. Аз казвам на баща ми: Татко , какво мислиш сега, ще мога ли да бъда чистач? Той ми каза:- Ти си доказал едно нещо много важно ,че си бил добър ученик, но истинското училище е навънка!", разказа още пред БНР Шломо Леви.

В Израел постигнахте това, което мечтаехте. Завършихте училище, започнахте да рисувате, направихте студио…Не беше ли достатъчно?

Станах вече голям, прочут. Работех за министерствата. Изпратиха ме в странство. Бях в Хелзинки, в Копенхаген, във Виена, разказа за "Закуска на тревата" Шломо Леви.

В 15 епизод на руриката "Америка - илюзии и реалности" ви срещнах с  художника Шломо Леви, роден в Провадия, изселил се с родителите си преди 75 години в Израел, от 50 години живеещ в Париж. На 90 години той сбъдна мечтата си да направи изложба в Америка чрез дъщеря си Рина и чрез българите, които живеят в Чикаго.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08