Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арменският премиер за ситуацията в Нагорни Карабах: Отговорността е на Азербайджан

Никол Пашинян
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако арменците от Нагорни Карабах - повече от 100 хиляди души - предпочетат да напуснат родната си област и да потърсят убежище в арменската държава, "отговорността ще падне изцяло върху Азербайджан, който възприе политика на етническо прочистване, и на руския миротворчески контингент в Нагорни Карабах," заяви арменският премиер Никол Пашинян.

Пашинян визира около 2 хиляди руски войници, които бяха разположени в Нагорни Карабах, за да пазят мира в областта след войната от 2020 година.

Арменският премиер каза още, че партньорството с Русия, която е съюзник на Ереван в Организацията на Договора за колективна сигурност и разполага с военна база в Армения, не е достатъчно за "външната сигурност" на страната.

Масово преселение от Нагорни Карабах може да доведе до хуманитарна и политическа криза в Армения, отбелязва агенция "Ройтерс".

Бързо отчуждаване на Армения от Русия е невъзможно при съществуващите обстоятелства, смята Лорънс Броърс от института Чатъм Хаус в Лондон:

"Тези тактически експерименти не бива да ни заблуждават - структурно и стратегически Армения остава в прегръдките на Русия. Страната остава зависима от руските горива и природен газ. Русия държи ключови инфраструктурни обекти като електропреносната мрежа, част от топлоцентралите, железниците. За Армения при тези обстоятелства е просто невъзможно да предприеме смислена, бърза и драстична промяна във външната си политика".

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница заради между две близки села в Ямболско

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява частично бедствено положение, но превантивно, в близост до населеното място, са..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41

Квартали на Кюстендил и села в областта минават на воден режим

Въвежда режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села "Пиперков Чифлик" и частично в с. Слокощица. Това обявиха в края на работния ден днес от Общината и оператора "Кюстендилска вода". Не се сочи откога влиза в сила режимът, най-вероятно още от тази вечер. Водата ще се пуска от 6.00ч. до..

публикувано на 28.07.25 в 19:25