"Не съм избрал този инструмент като дете заради репертоара. По-скоро се влюбих в звука. Той е цял характер. Този бляскав цвят на тромпета. Напевността на тромпета – в това се влюбих", споделя пред БНР Мирослав Петков.
34-годишният Петков свири в Кралския оркестър в Амстердам, където е първи тромпетист. Там работи съвместно с Веско Ешкенази. Учил е в Германия. В Холандия, където преподава и на студенти в консерваторията, се чувства много добре.
"В оркестъра сме трима българи. Имаме ново попълнение – челист. Нарастваме, малко по малко."
"На един тромпетист му трябва повече от един инструмент. Основният ми е този, с който си свирих в музикалното училище. Аз съм си свикнал с него. Като с едни отношения - като познаваш някого много добре, знаеш как да се отнасяте един с друг. Така е с повечето от моите инструменти", разказва Петков.
Репертоарът за тромпет е доста по-ограничен, тъй като инструментът е много по-нов, отбелязва още Мирослав Петков. Според него "винаги е интересно да дадеш глас на живота, който композиторът е дал на дадено произведение".
Върховете и целите ми се промениха с времето, признава Мирослав Петков.
"Моята цел е да остана жив музикант, а не човек, който е част от някаква машина."
За тромпетиста е важно да продължава да е вдъхновен и да вдъхновява хората около себе си.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..