Една от най-влиятелните личности в областта на класическата китара през 20 век и превръщането й в инструмент за концерти - Андрес Сеговия Торес казва, че китарата е най-лесния инструмент за свирене и най-трудния, за да свириш добре. Звукът на този акустичен инструмент е ярък и позволява на китарата да изсвири всяка мелодия.
Характерно за свиренето на класическа китара е класическата постановка. Корпусът на китарата е поставен върху леко повдигнато ляво бедро, лявата ръка върху грифа, а пръстите на дясната извличат звука. На китарата е присъща емоцията, ритмиката.
За китарата в "Нощен Хоризонт" разказват четирима китаристи - Аспарух Диков, Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков.
Те са част от Младежки китарен оркестър "София", който дава възможност за изява на музикалните способности на млади и амбициозни хора.
Формацията е основана през 2015 г. като учебен оркестър към Music Art Center - град София, музикална школа за обучение по класическа китара.
Оркестърът свири на различни сцени и се изявява многократно на фестивали за класическа китара.
"Ние не сме единствен китарен оркестър, но за разлика от много други държави в България китарните оркестри се броят на пръстите на едната ръка, разказа в "Нощен Хоризонт" основателят и ръководител на Младежки китарен оркестър "София" Валентин Бузов, музикален педагог, китарист и преподавател.
"Първите китарни оркестри се създават в Япония. Това е през 60 - те години. В Европа това става доста по-късно. В Швеция има много оркестри - около 200, в Русия са добре развити китарните оркестри.
Но ние сме много ентусиазирани, нашият оркестър е любителски, но свирим с голям ентусиазъм. Свирили сме на много фестивали, конкурси и сцени.
Всички наши участници са музикално грамотни, някои от тях на много високо ниво.
В нашия оркестър има младежи и деца, лауреати от различни музикални концерти у нас и в чужбина, поясни още ръководителят на оркестъра Валентин Бузов.
Той допълни, че школата имат камерни състави също, втори младежки оркестър за начинаещи, а също и детски китарен оркестър, той е за деца до 7 клас.
"Целта на нашия оркестър или това, което ни движи напред е, че вече свирим и наша авторска музика, което е нашето предизвикателство и удоволствие, защото почти няма музика писана за китара от големите композитори.
А ни движи любовта към музиката и китарата, репетициите ни са много еуфорични, децата и младежите стоят до късно след репетициите.
Музиката събира хора с различни професии и интереси, обобщи ръководителят Бузов, която поясни още защо струните на китарите обичат топлината, а на студа.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..