Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато се разсвирят китарите - разказват от Младежки китарен оркестър "София"

Аспарух Диков, Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Една от най-влиятелните личности в областта на класическата китара през 20 век и превръщането й в инструмент за концерти - Андрес Сеговия Торес казва, че китарата е най-лесния инструмент за свирене и най-трудния, за да свириш добре. Звукът на този акустичен инструмент е ярък и позволява на китарата да изсвири всяка мелодия.

Характерно за свиренето на класическа китара е класическата постановка. Корпусът на китарата е поставен върху леко повдигнато ляво бедро, лявата ръка върху грифа, а пръстите на дясната извличат звука. На китарата е присъща емоцията, ритмиката. 

За китарата в "Нощен Хоризонт" разказват четирима китаристи -  Аспарух Диков,  Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков.

Те са част от Младежки китарен оркестър "София", който дава възможност за изява на музикалните способности на млади и амбициозни хора. 

Формацията е основана през 2015 г. като учебен оркестър към Music Art Center - град София, музикална школа за обучение по класическа китара. 

Оркестърът свири на различни сцени и се изявява многократно на фестивали за класическа китара. 

"Ние не сме единствен китарен оркестър, но за разлика от много други държави в България китарните оркестри се броят на пръстите на едната ръка, разказа в "Нощен Хоризонт" основателят и ръководител на Младежки китарен оркестър "София" Валентин Бузов, музикален педагог, китарист и преподавател. 

Аспарух Диков,  Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков (от ляво на дясно)

"Първите китарни оркестри се създават в Япония. Това е през 60 - те години. В Европа това става доста по-късно. В Швеция има много оркестри - около 200, в Русия са добре развити китарните оркестри.

Но ние сме много ентусиазирани, нашият оркестър е любителски, но свирим с голям ентусиазъм. Свирили сме на много фестивали, конкурси и сцени.

Всички наши участници са музикално грамотни, някои от тях на много високо ниво.

В нашия оркестър има младежи и деца, лауреати от различни музикални концерти у нас и в чужбина, поясни още ръководителят на оркестъра Валентин Бузов.

Той допълни, че школата имат камерни състави също, втори младежки оркестър за начинаещи, а също и детски китарен оркестър, той е за деца до 7 клас.

"Целта на нашия оркестър или това, което ни движи напред е, че вече свирим и наша авторска музика, което е нашето предизвикателство и удоволствие, защото почти няма музика писана за китара от големите композитори.

А ни движи любовта към музиката и китарата, репетициите ни са много еуфорични, децата и младежите стоят до късно след репетициите.

Музиката събира хора с различни професии и интереси, обобщи ръководителят Бузов, която поясни още защо струните на китарите обичат топлината, а на студа. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29