Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

В опит за повишаване на дигиталната грамотност сред учениците

| Репортаж
Снимка: УНИЦЕФ

Вчера Европейската комисия оповести първия годишен доклад "За състоянието на дигиталното десетилетие на Европа". Според информацията от доклада едва една трета от населението в България на възраст между 16 и 74 години има поне основни цифрови умения, а само 8 на сто от хората ги надвишават. Също така делът на специалистите в сферата на информационните технологии у нас е по-нисък от средното за Европейския съюз – 3.8 на сто спрямо 4.6 на сто. В доклада се отправят редица препоръки към страната ни, като една от тях е свързана с цифровото образование

Дигиталните умения са едни от най-важните умения, от които имаме нужда, за да успяваме в днешно време, коментира в интервю за "Хоризонт" през юли евродепутатът Ева Майдел. Според нея най-важното нещо е всяка една страна да има ясен план и стратегия, за да подобри представянето си в областта на дигиталната трансформация.

Една частна инициатива е на път да подпомогне държавата ни в усилието да повиши дигиталната грамотност сред учениците между 3-ти и 12-ти клас. От създаването си през 2010 година досега Училищна Телерик Академия е обучила безплатно над 20 000 деца и младежи.

Тази година безплатни школи по програмиране за ученици ще има в 40 населени места в цяла България, като академията не се конкурира с училищното образование, а го допълва и надгражда, подчерта Петър Шарков, изпълнителен директор на училищната академия. 

Процесът по кандидатстване е в две стъпки. Първо да се попълни форма за кандидатстване от сайта на Училищна Телерик Академия и след това всеки кандидат преминава през кратък приемен тест, който е на база логически и асоциативни задачи.

Срокът за кандидатстване в безплатните школи по програмиране е до 5 октомври. А освен към учениците, създателите на платформата се обръщат и към всички останали с апел за подкрепа, която може да се изрази или като предоставите финансова помощ, или зала, помещение за провеждане на занятията, или просто като разпространите информацията сред учениците. Вилиян Георгиев също решава да подкрепи каузата, като започва да преподава в академията.

Предметът по дигитални науки помага на учениците да разграничат една вярна от фалшива информация в интернет, научава ги как да използват и как да управляват профилите си в социалните мрежи, как да предпазват личните си данни. Вилиян преподава и основи в създаването на сайт.

Технологиите са един от основните катализатори на промяна на професиите в последните години. Те са във всяка една индустрия и всяка една професия изисква дигитални умения. Ако децата овладеят езика на технологиите от рано, ще могат да ги използват, така че да бъдат по-ефективни и по-продуктивни, независимо с какво се занимават в бъдеще.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08