Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Започва национална информационна кампания, посветена на сърдечното здраве.

Около 150 минути активно натоварване седмично са напълно достатъчни за младите хора, за да поддържат добро сърдечно здраве. Еквивалент са около 30 минути по-сериозно натоварване на ден.

По-възрастните пациенти – ако имат сърдечно-съдови заболявания, трябва да се консултират с кардиолог, преди да започнат да спортуват. Градинарството е чудесен начин за поддържане на физическа активност сред хората в по-напреднала възраст.

д-р Станян Станев  Снимка: УМБАЛ Проф. Александър Чирков

Ходенето пеша е най-лесният начин да поддържаме физическа активност. Сексът също е вид физическа дейност – регулира хормоните, намалява кръвното и е вид "добра тренировка" за поддържане на добра сърдечна форма, коментира в интервю за БНР д-р Станиан Станев от УМБАЛ "Проф. Александър Чирков". 

Всеки пациент с наднормено тегло трябва да си постави реалистични цели и да не гони бърза и рязка промяна. Започва се с по-кратки и щадящи тренировки, с постепенно увеличаване на интензитета, съветва специалистът.

"Изключително вредно е да започнем с тежки, силови тренировки при организъм, който не е готов за това."

Ходенето на фитнес е изключително популярна мярка за спортуване, която кардиолозите насърчават.

Относно хранителните добавки - фатбърнъри или приуъркаут добавки, д-р Станиан Станев изтъкна, че кардиолозите са категорично против използването им, тъй като натоварват сърцето. Той даде пример с 28-годишен пациент с остър инфаркт на миокарда, получен след употреба на стероиди. 

Формирането на атеросклеротични плаки започва още на 20-годишна възраст. Ето защо са важни профилактичните прегледи.

д-р Николай Брънзалов  Снимка: БГНЕС

Мантрата "Талони няма"за този вид прегледи не важи, коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации могат да получат дори когато се чувстват  здрави.

Изследванията и консултациите в тази насока зависят от възрастта и пола на пациента, уточни той.

Брънзалов подчерта, че "превенцията е майка на медицината", защото каквито и заболявания да се хванат в ранен етап, те се лекуват много по-успешно и по-евтино.

В България обхватът на профилактичния преглед въобще не е малък, отделен е въпросът какъв процент от населението го осъществява, допълни личният лекар. Той уточни, че при децата обхватът е между 90 и 100%, но "при населението над 18 години нещата не стоят по този начин".

"Всеки български гражданин ще може да провери за неговата възраст и пол какви изследвания може да си направи, когато осъществи този преглед. Много скоро ще стане", анонсира д-р Брънзалов.

България е на първо място в Европа по достъпност до лекарска помощ, настоя той. Според него в един и същи ден тук можем да посетим личен лекар, специалист и дори да бъдем хоспитализирани.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09