Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Крайно време е за повече реализъм – и от страна на правителството, и от страна на протестиращите"

Славчо Нейков: Въглищата си отиват!

Според него това ще стане много по-рано от 2038 г.

| Интервю
Славчо Нейков
Снимка: БНР

Крайно време е за повече реализъм – и от страна на правителството, и от страна на протестиращите, изказа мнението си пред БНР Славчо Нейков – председател на УС на Института за енергиен мениджмънт.

Той смята, че премиерът Николай Денков и енергийният министър Румен Радев са насадени на "пачи яйца", които исторически трябва да търсим много назад във времето. Според него това е закъснял диалог, който е трябвало да започне активно преди поне 10 години.

"Нашите политици, за съжаление, обикновено имат визия до следващите избори. В енергийния сектор трябва да се гледа дългосрочно. Това предполага наличие на стратегически поглед".

Нейков заяви, че по принцип подкрепя протеста на енергетиците, но не е съгласен с формата:

"Те протестират срещу действия на правителството, а страдат десетки хиляди хора и бизнеси, които нямат никакво отношение. Формата на протеста трябва да бъде свързана с пряка комуникация с правителството, а не чрез мегафони от двете страни на мантинелата, а на масата на преговорите. Там могат да стигнат до някакви обективни решения".

По думите му в този разговор многократно се изтъкват едни 4 млрд. лв., но всъщност става дума за много повече. Става дума за икономическо развитие на регионите в дългосрочен план, подчерта той.

Въглищата си отиват и си отиват много по-бързо отколкото всички смятахме, изказа мнението си Славчо Нейков. Според него това ще стане много по-рано от 2038 г. Той цитира статистически данни, които ясно сочат тази тенденция. В този смисъл експертът отбеляза, че трябва да се говори не толкова за запазване на конкретните работни места на хората, а за запазване на техните доходи.

"Тези 4 млрд. са за да подпомогнат тези процеси. Така че правителството трябва да бъде максимално подкрепено в тази ситуация, за да не ги загубим и тях".

Нейков е категоричен, че няма да "останем на тъмно". По думите му обаче липсва стратегическа енергийна визия. Правителството трябва да работи именно в тази посока. Според него трябва да се засили и прозрачността. И още:

"Правителството трябва да предложи един писмен документ, в който ден по ден, стъпка по стъпка да обясни какво следва оттук нататък и по отношение на работни места, и по отношение на енергийния микс, и по отношение на демографията - нещата са свързани. Разчитам на разум". 

Енергийният експерт все пак напомни, че не трябва да се забравя, че правителството има много сложна, тежка и ограничена във времето задача - да разговаря с ЕК, и трябва да бъде подпомогнато в този процес".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33

Ще се стигне ли до мащабен ефективен протест в сектора на здравеопазването?

"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , член на Надзорния съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина,..

публикувано на 23.07.25 в 12:30

КНСБ: 2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство

2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.  От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам. В сравнение със..

публикувано на 23.07.25 в 12:17

"Възраждане" подкрепя мотивите на МЕЧ за вот на недоверие

От "Възраждане" съобщиха, че няма да отидат на свиканата от МЕЧ за днес среща, тъй като мотивите за искане на вот на недоверие са ясни и те ги подкрепят. Зам.-председателят на партията Цончо Ганев заяви, че тъй като на Председателски съвет днес е било решено, че депутатската ваканция ще започне на 1 август "няма време за губене". Ако..

публикувано на 23.07.25 в 12:12
Аделина Натина

Адвокат Аделина Натина е номинирана за член на Антикорупционната комисия

Адвокатката на бившата директорка на Агенция "Митници" Петя Банкова  - Аделина Натина, е номинирана за член на Антикорупционната комисия.  Това е единствената кандидатура, качена засега на специалната секция на сайта на Народното събрание. Натина е предложение на фондация " Креативна общност", основана от Мустафа Емин. До април той беше..

публикувано на 23.07.25 в 12:05
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Над 100 хуманитарни агенции предупредиха за масов глад в Газа

Над 100 хуманитарни агенции, включително "Спасете децата" и "Лекари без граници" предупредиха в съвместно изявление за масов глад в Газа преди посещението на американския пратеник Стив Уиткоф в Близкия изток, който трябва да финализира създаването на коридор за хуманитарна помощ в ивицата. Агенциите обвиняват Израел, че не позволява..

публикувано на 23.07.25 в 12:00

Ивайло Динев: Протестите се повтарят, защото не се направи преосноваване на демокрацията

"България преповтаря един и същи цикъл. Намираме се в кръг, от който няма изход –  политическа криза, протести, леко потушаване на напрежението, създаване на нови формации, нова политическа криза и нови протести.  Повтаря се от началото на прехода". Това обясни пред БНР Ивайло Динев, изследовател в Центъра за източноевропейски и международни..

публикувано на 23.07.25 в 11:30