Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Цветан Цеков: Да се внасят плодове и зеленчуци в България граничи с абсурд

"Трябва ни революция, обаче ги няма революционерите"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Българското земеделие трябва да се прави с ум и сърце, за него да се говори откровено и с воля, да се отстранят случайните хора, дошли само заради субсидиите. Това обаче е дълъг процес, който няма да приключи скоро, а дотогава – успешният земеделец се справя ... въпреки държавата. Мнението е на Цветан Цеков, производител на ябълки, един от домакините в деня на отворени врати, с който биопроизводителите отбелязаха европейския ден на биопроизводството.  

"Това е един завод, който обаче няма покрив", добави той, чиято градина е в село Радотина край Ботевград.

Ако за иновации в земеделието у нас се заговори отскоро и голяма част от фермерите все още смятат, че това не ги засяга, тук науката и технологиите на бъдещето са влезли отдавна. От апаратурата, която прогнозира риск от заболяване на дръвчетата, защото ако една ябълка заболее, за останалите вече е късно и затова заразата трябва да се улови във въздуха, през модерния софтуер, който обслужва сортировъчната машина и успява да сортира ултрапрецизно 20 т ябълки дневно, до складовите помещения с определена температура, в които могат да се съхраняват 1500 т ябълки - български ябълки, каквито на пазара у нас не намираме. 

"Не са български, защото темата, която стои пред политиките в българското земеделие, е какво се случи с българското земеделие в предходните програмни периоди, защо не постигнахме ефикасност на този ресурс, който беше предоставен от ЕС и националния бюджет и защо не успяхме да запазим тези традиционни сектори. Изключително много грешки се допуснаха и лобистки интереси в развитието на българското земеделие", обясни Цеков. 

Да се внасят плодове и зеленчуци в България граничи с абсурд, категоричен е Цветан Цеков. Той даде пример:

"Преди 30 години се произвеждаше между 550 и 600 хил. тона българска ябълка. Към момента произвеждаме реално между 40 и 50 хил. тона. При консумация от почти 90-100 хил. тона в държавата, недостигът е 40 до 50 хил. тона, като от тази ябълка не всичката е подходяща за директния пазар. Т.е. ние произвеждаме по-малко от 1/4 или 1/5 от това, което се консумира. Ние не можем да произведем всичко, което е жалко". 

За разлика от много други свои колеги земеделци, Цеков не говори за търговските вериги като за враг номер 1 на българските производители. 

"Моделът е ясен и точен - обединение", категоричен е той. 

И да - само със субсидии проблемите не е решават. Още повече, че винаги ще се намерят хора, които са в бранша не защото искат да произвеждат, а защото има субсидии за усвояване. Цеков призна, че няма как да се отрежат отведнъж усвоителите. Тук е ролята на държавната администрация, която да активира контролните си механизми това да не се случва, смята той.   

"Трябва ни революция, обаче ги няма революционерите", каза в заключение Цеков. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гергана Ефремова: Учебните програми имат нужда от цялостна промяна

PISA може би е различен тест от оценяването в училище, но системата не се справя и спрямо своите собствени изисквания.   Това заяви пред БНР Гергана Ефремова от "Заедно в час" относно ниските резултати на българските ученици. PISA: 54% от учениците у нас под минимума по математика, 53% - по четене "PISA може би е различен тест от..

публикувано на 06.12.23 в 11:23
Харалан Александров

Харалан Александров: Пеевски не прави грешката да бърка картата с територията и наратива с реалността

"Лукойл" целенасочено и систематично прецакваше българската държава в продължение на десетилетия, като просто не плащаше данъци . Това коментира пред БНР социалният антрополог Харалан Александров. "Лукойл" преразглежда стратегията си в България и обмисля продажба на бизнеса "Това, което е на повърхността, не трябва да бъде взимано на..

публикувано на 05.12.23 в 13:43

Национално сдружение брокери на имоти: Регулация на бранша - да, но от държавата

Вчера беше внесена  петиция в Народното събрание срещу законопроект, който според вносителите, ще монополизира бранша на недвижимите имоти и ще унищожи малкия и среден бизнес.  Възражението на Националното сдружение брокери на имоти е срещу проектозакон, внесен от депутати от партия "Възраждане".  Пред БНР Илиана Рашкова, член на..

публикувано на 05.12.23 в 11:03

Синдикат "Образование" настоява за 15% увеличение на заплатите в сектора

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настояват в открито  писмо до премиера Николай Денков и до министъра на финансите Асен Василев за 15% увеличение на заплатите на работещите в отрасъл "Образование" през следващата година. При увеличение по-ниско от 10% профсъюзът ще започне незабавно организация за протестни действия, предаде репортер на..

публикувано на 03.12.23 в 08:07
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Атаката преди балотажа беше резултат от външна намеса

" Сглобката на национално ниво скърца, но не се разпада и защото Терзиев стана кмет . В това съм категорична. Те търсят начин да се разделят.  Опитват се вътрешно да се пренаредят, преформатират . В този фрагментиран общински съвет ще има  възможност за прокарване и на полезни за софиянци решения. " Това заяви пред БНР  Ваня Григорова, общински..

публикувано на 02.12.23 в 13:08
проф. Искра Баева

Проф. Искра Баева: Кисинджър е реалполитикът на нашата епоха, без идеологически очила

Бившият държавен секретар и съветник по националната сигурност на САЩ Хенри Кисинджър оставя след себе си противоречиво наследство. Американският дипломат почина на 100-годишна възраст.  Сред постиженията в дългогодишната му кариера са обръщането към комунистически Китай и разведряването в отношенията със Съветския съюз, а като негативи остават..

публикувано на 02.12.23 в 10:02

Завършилите висше образование в България се реализират все по-добре

Завършилите специалността "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" получават най-висок среден облагаем доход - над 6400 лв. На национално ниво най-ниска - под 1% е безработицата сред завършилите "Медицина", "Фармация" и "Стоматология", а най-висока - 3,4% е при завършилите "Социални дейности". Средният..

публикувано на 01.12.23 в 14:22