"Нашето училище е основано през 1903 г., негов предшественик е духовното училището в Самоков, там е имало богословско училище с помощта на отците от Рилския манастир. През 1904 г. е осветена и църквата към Семинарията, която носи името на Свети Йоан Рилски, ние се намираме в кв. "Лозенец" и на този хълм е нашето здание, в което провежда учебния процес", разказа архимандрит Мелетий.
Тогава такава голяма сграда не е имало, неин архитект е бил австриец. Сградата е удивлявала софиянци като размери, като удобства, по модерност за тогавашната епоха, посочи още архимандрит Мелетий. Семинарията е била и лазарет за пострадалите войници от двете войни - Балканската и Първата световна война, като учебният процес не се е спирал, но учениците са били на квартири в столицата, каза още заместник-ректорът на Софийската духовна семинария.
"Аз съм от Русе, с баща свещеник и възпитаник също на Софийската духовна семинария и по негово предложение с най-добри чувства и за да наследя и за да науча за християнските ценности и за морала се записах и аз тук в Семинарията. Чувствам се благодарен на своите учители и най-вече на Бога за мястото на което съм и това което съм, благодарение на Семинарията", каза в "Нощен Хоризонт" Николай Георгиев.
Архимандрит Мелетий каза още, че се опитват да бъдат взискателни към учебния процес и някои ученици не могат да се справят винаги на тази висота и те се отказват впоследствие от училището. 70 са учениците в момента в Семинарията, имаме и пансион, имаме вече деца на българи, които се връщат от чужбина и децата им учат при нас, преподаваме им допълнително и български език. Имаме и едно момче от Украйна, каза архимандрит Мелетий.
Архимандрит Мелетий (Спасов) е роден в София през 1985 г. Завършва средното си образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“ с профил немски език през 2005 г. Същата година е приет за студент на Богословския факултет на СУ, който завършва през 2009 г. като бакалавър теолог с педагогическа правоспособност. През академичната 2007‐2008г специализира богословие в университета на Йена, Германия. През 2013 г. се дипломира успешно като магистър в катедра Класическа филология на СУ. От 2012 г. е приет като послушник в Дивотинския манастир св. Троица, в който е подстриган за монах на 23-ти юни 2014 от Браницкия епископ Григорий и воден под мантия от игумена, архимандрит Пахомий. През 2015 г.е ръкоположен за йеродякон и йеромонах от еп. Григорий. В периода 2016‐2017 г. е изпратен на богословска специализация в ОЦАД св. Кирил и Методий в Москва. От 2017 г. е назначен за заместник‐ректор по учебната дейност на Софийската духовна семинария и преподавател по Свещено писание на Новия Завет. От 2018г.е задочен докторант по философия в СУ.
Още по темата в звуковия файл.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..