Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години от създаването на Софийска духовна семинария

2
Архимандрит Мелетий, заместник ректор на Софийската духовна семинария
Снимка: Пламена Бачийска

Тази година се навършиха 120 години от създаването на Софийската духовна семинария. За юбилейната година на Семинарията, за историята на духовното училище и за обучението гости в "Нощен Хоризонт" са архимандрит Мелетий, заместник-ректор на Софийската духовна семинария и Николай Георгиев, ученик в 12 клас в семинарията. 

"Нашето училище е основано през 1903 г., негов предшественик е духовното училището в Самоков, там е имало богословско училище с помощта на отците от Рилския манастир. През 1904 г. е осветена и църквата към Семинарията, която носи името на Свети Йоан Рилски, ние се намираме в кв. "Лозенец" и на този хълм е нашето здание, в което провежда учебния процес", разказа архимандрит Мелетий. 

Тогава такава голяма сграда не е имало, неин архитект е бил австриец. Сградата е удивлявала софиянци като размери, като удобства, по модерност за тогавашната епоха, посочи още архимандрит Мелетий. Семинарията е била и лазарет за пострадалите войници от двете войни - Балканската и Първата световна война, като учебният процес не се е спирал, но учениците са били на квартири в столицата, каза още заместник-ректорът на Софийската духовна семинария. 

Архимандрит Мелетий и Николай Георгиев
"Аз съм от Русе, с баща свещеник и възпитаник също на Софийската духовна семинария и по негово предложение с най-добри чувства и за да наследя и за да науча за християнските ценности и за морала се записах и аз тук в Семинарията. Чувствам се благодарен на своите учители и най-вече на Бога за мястото на което съм и това което съм, благодарение на Семинарията", каза в "Нощен Хоризонт" Николай Георгиев.

Архимандрит Мелетий каза още, че се опитват да бъдат взискателни към учебния процес и някои ученици не могат да се справят винаги на тази висота и те се отказват впоследствие от училището. 70 са учениците в момента в Семинарията, имаме и пансион, имаме вече деца на българи, които се връщат от чужбина и децата им учат при нас, преподаваме им допълнително и български език. Имаме и едно момче от Украйна, каза архимандрит Мелетий.

Архимандрит Мелетий (Спасов) е роден в София през 1985 г. Завършва средното си образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“ с профил немски език през 2005 г. Същата година е приет за студент на Богословския факултет на СУ, който завършва през 2009 г. като бакалавър теолог с педагогическа правоспособност. През академичната 2007‐2008г специализира богословие в университета на Йена, Германия. През 2013 г. се дипломира успешно като магистър в катедра Класическа филология на СУ. От 2012 г. е приет като послушник в Дивотинския манастир св. Троица, в който е подстриган за монах на 23-ти юни 2014 от Браницкия епископ Григорий и воден под мантия от игумена, архимандрит Пахомий. През 2015 г.е ръкоположен за йеродякон и йеромонах от еп. Григорий. В периода 2016‐2017 г. е изпратен на богословска специализация в ОЦАД св. Кирил и Методий в Москва. От 2017 г. е назначен за заместник‐ректор по учебната дейност на Софийската духовна семинария и преподавател по Свещено писание на Новия Завет. От 2018г.е задочен докторант по философия в СУ.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00