Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската опера затвърди успехите си с вагнеров репертоар в Германия

Операта "Валкюра" беше представена с два спектакъла във Фюсен

| Репортаж
Снимка: FB / SofiaNationalOpera

Със спектакъла на операта Валкюра на Софийската национална опера и балет на 3 октомври завърши фестивалът Кьонигсвинкел. Програмата му включваше камерни концерти в различни градове на областта около стария баварски град Фюсен, а кулминациите са двете вагнерови вечери във Фестивалния театър Нойшванщайн – на празника на музиката 1 октомври и два дни по-късно – на празника на обединението на Германия. 

В слънчевия следобед на празника на музиката залата на Фестивалния театър на брега на езерото Форгензее срещу приказния замък Нойшванщайн започна да посреща своята публика. Всички ние – българите в нея, силно се вълнувахме дали трупата на националния ни оперен театър ще успее да привлече отново същия интерес и да повтори големия успех от първото си гостуване тук през 2015 г. Защото публиката вече има очаквания и иска да види нещо ново. И ето, залата се изпълни с публика – от зрители, които обикновено посещават мюзикълите, които се играят в нея, до вагнерианци – големи познавачи на творчеството на гениалния германски композитор, които следят всички постановки на неговите опери по света.

Премиерните спектакли на новата постановка на акад. Пламен Карталов на цялата тетралогия Пръстенът на нибелунга в София това лято преминаха с много голям успех. И тук, в Германия, отново се повтори високата оценка за постановката, която не показва самоцелни режисьорски приумици, а с голямо познание влиза в дълбочина и майсторски пресъздава на сцената вагнеровите идеи.

Тази публика е много взискателна и към качеството на музикалното изпълнение. Много ми беше приятно още с първите тактове да чуя, че оркестърът на Софийската национална опера и балет е в най-добрата си форма под диригентството на именития маестро Лотар Загросек. Нашата публика го познава от премиерата на операта "Фиделио" от Бетовен. Оркестърът постигна и фанфарния блясък на медните духови, и светлината, която сякаш струи във вагнеровата музикална тъкан, изградена от струнните и дървените духови инструменти. На финалните аплодисменти маестро Загросек извика целия оркестър на сцената и публиката изрази ясно своята оценка с викове "Браво!". Почувствах се щастлива като музикант инструменталист и като българка. Но нека се върна към началото.

Първо действие на "Валкюра" се изгражда от три действащи лица – Зигмунд, Зиглинде и Хундинг, което е голямо предизвикателство. Няма екшън по сцената, а тежестта пада върху вокалното и актьорското изпълнение на певците артисти, които трябва да го наситят. Радвам се да кажа, че тенорът Мартин Илиев и сопранът Цветана Бандаловска в ролите на близнаците Зигмунд и Зиглинде повториха големия си успех тук от 2015 г. и го надградиха. Мартин Илиев имаше силата и блясъка на гласа, които се изискват. Цветана Бандаловска постигна изключителна дълбочина на актьорското превъплъщение при отлично вокално изпълнение. Двамата имаха великолепно партньорство. В ролята на Хундинг гостува исланският бас Бяртни Тор Кристинсон – много внушителен и с мощния си глас, и с класическия грим на злодей, направен от художник-гримьора Огнян Янков.

Във второ действие се добавят още герои – Вотан, Фрика и Брюнхилда. В ролята на Вотан гостува гръцкият баритон с впечатляваща оперна кариера Арис Аргирис, който е един от най-силните козове на каста. Предизвикателството да му партнира в ролята на съпругата на бога - Фрика, е за Мариана Цветкова. Изключително ерудирана певица, тя се справи на високо ниво с тази задача. В ролята на любимата дъщеря на бога - Брюнхилда - успешен дебют на германска сцена осъществи мецосопранът Гергана Русекова. И вокалното ѝ представяне – с наситени темброво дълбочини, и достойната ѝ осанка бяха оценени високо от публиката.

Кулминацията на спектакъла е прочутата езда на валкюрите в трето действие, която беше специално аплодирана от публиката тук, във Фюсен. Затова бих искала и аз специално да отбележа изпълнителките в ролите: Айла Добрева, Силвия Тенева, Любов Методиева, Ина Калинова, Елена Механджийска, Цвета Сарамбелиева, Александрина Стоянова и Весела Янева.

Общо 5 часа продължи спектакълът заедно с двата антракта. Залата на Фестивалния театър Нойшванщайн остана все така пълна с публика до края. 10 минути продължиха финалните аплодисменти, съпроводени с тропане с крака и викове "Браво!".  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с  главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..

публикувано на 02.04.25 в 06:50