Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миньорската блокада на АМ "Тракия" остава безсрочно

Кремен Георгиев: Замяна на базови мощности с прохождащи технологии е абсолютно несериозно

Георги Господинов, КНСБ: Да изтеглят териториалните планове, да вкарат нашите искания и се прибираме по къщите

| Интервю
Кремен Георгиев
Снимка: Юлияна Корнажева

Седми ден протестиращите миньори остават на АМ "Тракия" край Стара Загора. В късния следобед вчера на мястото на блокадата са разпънати нови палатки, протестиращите са десетки. Затворен е и Проходът на републиката. Заявката е протестът да продължи безсрочно.

"Ние сме принципно корави момчета. Тук даже е добре – асфалт е, в рудника е зимата кал, лятото – прах. На условията ще отърпим. Въпросът е дали държавата ще склони на нашите искания. Това, което се случи миналия ден (срещата в парламента, след която бе подписано споразумение – бел . ред.), е поредният цирк. То е глупаво – да се изпълни решение на Народното събрание от 2020 г., да се изпълни решение на НС от 2023 г. Стига с тези лъжи! Искаме нещо точно, ясно и конкретно. Да изтеглят териториалните планове, да вкарат вътре нашите искания и се прибираме по къщите. Хората са доста надъхани. Може да издържим", коментира пред БНР Георги Господинов, председател на КНСБ в "Мини Марица Изток".

"Тръгнахме заедно. Колегите пуснаха блокадата, пляскаха на правителството, тяхно решение е. Те не ни оставиха избор. Недоверието във властта е толкоз голямо, никой вече не им вярва", допълва Господинов.

Снимка: БГНЕС

"В териториалните планове трябваше да има нещо по-сериозно и адекватно. Вътре можеше да има доста по-адекватни от технологична гледна точка неща. Затова и станаха протестите. Тези планове бяха написани някъде, не бяха обсъждани с никого. Никой не знаеше как изглежда това, което беше внесено в Брюксел."

Това мнение изрази пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България.  

Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та е абсолютно несериозно, подчерта Георгиев и продължи с критиките:

"Териториалните планове трябваше да дадат визия как ще изглежда енергетиката към края на този период. Но разни прохождащи към момента технологии от сорта на водород – зелен, син, червен не звучат сериозно, тъй като това не е технология, която е масово използвана никъде по света все още."

Запитан защо постигнатото споразумение устройва една част от протестиращите, а не устройва друга, Кремен Георгиев уточни, че "има доста голяма разлика между двете сфери".

По думите му във времето до 2038 г., визирана в териториалните планове, миньорите ще добиват все по-малко въглища, докато тецовете има какво да правят през това време, за да могат да продължат да работят след това в друг вид.

"Централите трябва да се преобразуват в по-екологични. Има много варианти за това. Работи се по много зелени проекти – смяна на горивна база, газификация…"

Георгиев прогнозира по-скъпо парно през предстоящия отоплителен сезон заради връщането на ДДС от 9 на 20%.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47