Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баку изрази готовност за преговори с Ереван в Брюксел и с посредничеството само на Шарл Мишел

Араик Арутюнян, ескортиран от силите за сигурност на Азербайджан след ареста му, Баку, Азербайджан (5 октомври 2023 г.); Снимка: ЕПА/БГНЕС
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентите на Азербайджан и на Турция знаково отсъстват от срещата на върха на Европейската политическа общност в Испания и това попречи на усилията на Европейския съюз да посредничи за нормализиране на отношенията и сключване на траен мир между Армения и Азербайджан.

Азербайджанският лидер Илхам Алиев обясни отсъствието си с европейската пристрастност към Ереван, особено от страна на Франция, чиято външна министърка обеща оръжейна помощ за Армения.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пък се предполага, че пропуска срещата в Гранада, защото не е бил поканен да посредничи между Илхам Алиев и арменския премиер Никол Пашинян заедно с френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Съветникът на Алиев Хикмет Хаджиев обяви днес, че азербайджанският президент е готов преговорите с Пашинян да продължат в досегашния формат - в Брюксел и с посредничеството само на Шарл Мишел.

Властите в Баку потвърдиха днес ареста на лидера на доскорошната самообявила се република Нагорни Карабах Араик Арутюнян и че му е повдигнато обвинение за военни действия срещу азербайджанската държава.

Междувременно Европейският парламент прие резолюция, с която осъди Баку за "прочистването на Нагорни Карабах от етнически арменци".
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Шефът на Пентагона ще пропусне ключова среща за военната помощ за Украйна

За първи път, след като САЩ създадоха международна група за координиране на военната помощ за Украйна преди 3 г., шефът на Пентагона няма да участва в нейна среща. Министърът на отбраната Пийт Хегсет няма да се включи  в  срещата на контактната група по отбраната за Украйна, а според официален източник  пожелал анонимност той няма да участва..

публикувано на 04.06.25 в 10:33

"Световен театър в София" от 4 до 24 юни

за 19-и пореден път столицата ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". От 4 до 24 юни публиката ще може да се наслади на програма, съставена от 9 спектакъла от 8 държави и 3 филмови прожекции. Днес афишът беше представен. Платформата е част от календара на културните събития на Столичната община и от години дава възможност да..

публикувано на 04.06.25 в 10:30
Костадин Костадинов

"Възраждане" напусна пленарната зала

Парламентарната група на "Възраждане" напусна пленарна зала, за да се присъедини към протестиращите пред сградата в Народното събрание.  В декларация от парламентарната трибуна лидерът на партията Костадин Костадинов сравни решението за присъединяване към Еврозоната с решението от 1941 г. за присъединяване към съюза с нацистка Германия:  "В този..

публикувано на 04.06.25 в 10:19

Борисов: Кирил Петков трябва да обясни защо иска това правителство да падне

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че не разбира поведението на ПП-ДБ и анонсирането на новия вот на недоверие към правителството, както и че 8 юли ще е датата, в която ще стане ясно дали България ще влезе в еврозоната. В очакване на конвергентните доклади: Готови ли сме да въведем еврото? "Огромната работа предстои занапред. И особено..

публикувано на 04.06.25 в 10:16

Лондон изрази задоволство, че е "пощаден" от US митата за стоманата и алуминия

Правителството на Обединеното кралство изрази задоволство, че стоманодобивната промишленост няма да бъде обект на допълнителни тарифи от САЩ. Доналд Тръмп обяви, че митата върху вноса на стомана и алуминий в Съединените щати от Обединеното кралство ще останат на 25%, докато вносът от други страни ще се увеличи до 50% на 4 юни. Обединеното..

публикувано на 04.06.25 в 10:02

Последните данни за насилие над деца у нас са отпреди 5 години

Около 1 милиард деца са жертви на насилие в световен мащаб. За България данните са отпреди 5 години. Насилието в източната и западната част на глобуса се различава , а ние сме по средата. Това обясни пред БНР Любомир Крилчев - координатор на програми "Превенция на насилието и достъп до правосъдие" в УНИЦЕФ – България. Най-разпространено е..

публикувано на 04.06.25 в 10:02
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: ПП ще внесе вота си на недоверие, когато получим дата за еврозоната

"Продължаваме промяната" ще внесат вота на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков, след като Европейският съвет определи дата за влизането на България в еврозоната, заявиха от формацията. Според съпредседателя ѝ Николай Денков, днес можем да се поздравим, че България влиза в сърцето на Европа: "Това, което очакваме днес, като положително..

публикувано на 04.06.25 в 09:54