До преди 2 години никой не знаеше къде се намира село Лисиците. След видео в социалните мрежи обаче, това населено място обиколи света и сега хиляди посетители искат да го видят.
До родопското село Лисиците не стига нито кола, нито автобус. Единственият начин за придвижване е пеша – по мост над язовир „Студен кладенец“.
Липсата на път обаче се превърна в туристическа атракция. Защото съоръжението е най-дългият въжен пешеходен мост на Балканите, цели 261 метра.
За да го видят, хиляди туристи всяко лято пристигат в района. Пикът е през почивните дни, когато идват по над 300 души. Оставят колите на другия край на язовира, под село Широко поле, и оттам преминават по моста. Жителите на Лисиците още се чудят откъде се появиха толкова много хора.
Събина Герасимова живее в Лисиците от няколко години. Дълго време е била в Турция, но се върнала заради чистия въздух и красивата природа. Жената е една от малкото, която събота и неделя предлага на туристите домашно приготвена храна.
В края на най-дългия пешеходен мост вече се е оформил своеобразен пазар. Там по-инициативните жители предлагат своя продукция, а един от тях – Бейхан Мехмед, е поставил каравана и кани туристите на разходка с лодка.
Когато попитате местните хора какво може да се види в село Лисиците, те учудено повдигат рамене. Казват, че нямат забележителности, освен природата. И мостът, който прослави селото.
Заради липсата на път не могат да предложат места за настаняване. Не знаят как да изхранят туристите, след като хранителните продукти се пренасят с лодка по язовира, а оттам на гръб до домовете.
Така плановете за разрастване на туристическия бизнес в Лисиците остават само добро пожелание. Единственото, което хората искат сега, е направата на паркинг до началото на моста.
Още по темата в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...