Руснакът Михаил Феклисов и съпругата му Даря търсят политическо убежище в България. Подават всички необходими документи, но на 30 август получават отказ. Документът е подписан от председателката на Агенцията за бежанците Марияна Тошева. На 16 октомври в Административния съд на Русе ще се разгледа възражението на Феклисов.
Михаил Феклисов е на 40 години. Роден е в Крим - руснак по националност и физик по образование. Политическите му възгледи не съвпадат по нито един параграф с управлението на страната и от 12 години протестира. За активната си гражданска позиция е бил арестуван, глобяван и наказван, но в Русия е така. Там митингите и протестите са абсолютно забранени и ако някой все пак реши да ги организира, трябва да подаде молба до правителството, което да разреши протест срещу себе си.
"По-рано, до Ковид, акциите без разрешение бяха забранени, но единичен протест беше възможен. Ковид се оказа хубава работа и по ковидните правила забраниха и самостоятелния протест. Появи се Ковид и сега не по политически, а по санитарни ограничения забраниха личния протест. Сега, буквално преди седмица-две задържаха човек, който стоял сам протестирайки, по ковидното правило".
"През 2017 година в Калининград ме задържаха, защото имах жълто гумено пате, което представлява административно закононарушение. Тогава излезе разследване на Навални за вилата на Медведев покрай Волга, в Ивановска област, до град Пльос. Смяхме се, че когато с дрон са облитали територията на имението, в езерото се вижда къщичка за патенца. И тези патенца станаха символ на руската корупция. Така е написано и в постановлението на съда, когато ни задържаха, че сме организирана група, която имала по себе си жълти патета, мандарини и надписи "Русия без корупция" - всичко това е състав на престъпление".
Тъй като мечтата на физика Феклисов била да стане журналист, а техническата му грамотност е безспорна, почти всяка от протестните му акции е документирана - със снимки и видео. Това обаче не е достатъчно за българските власти. Те продължават да твърдят, че Русия е демократична страна, в която човек може свободно да изрази мнението си. Пътят на Михаил Феклисов към искането за международна закрила започва в първия ден на войната на Русия срещу Украйна, когато чува с ушите си взривовете и летящите ракети по граждански обекти в Киев. Осъзнава, че руският паспорт вече не е нищо друго, освен опасност.
"Най-големият проблем е в това, че от Държавната агенция за национална сигурност на България са написали документ, че аз представлявам заплаха за националната сигурност на страната. Не са посочили обаче като какъв аз представлявам заплаха. Това всъщност се явява най-големият ни проблем, но от друга страна адвокат от Хелзинкския комитет по правата на човека ни каза, че ако те не представят доказателства пред съда, макар да твърдят, че са секретни, в практиката на Европейския съд по правата на човека е прието, че поне доверен адвокат трябва да получи достъп до такива данни. Ако не покажат конкретика, съдията е длъжен да не обръща внимание на такива документи при разглеждането на делото".
Надеждата на Миша и Даша е, че все пак Административният съд в Русе ще бъде мъдър и ще прецени всички факти в защита на човешкото право на протест, на демократично мислене и на свобода.
Адвокат Михаил Екимджиев обясни пред БНР, че се създава впечатление, че в България не се зачитат основни права, като политическо убежище за хора, които са застрашени в тяхната държава да бъдат подложени на нечовешко и унизително третиране.
"Тук има много сериозно руско влияние и руски агенти на влияние – като се започне от президентството, мине се през службите, през Конституционния съд и се стигне до Светия синод. В случая ДАНС просто казва ,че Михаил е заплаха за националната сигурност – без да представя доказателства, без да обяснява защо".
Адвокат Екимджиев има три спечелени дела в Страсбург с такъв аргумент.
"Има множество подобни случаи, в които нашите власти отказват статут на бежанци-руски граждани, въпреки категоричните доказателства, че те са преследвани в Русия".
"Проблематично е, че това просмукване на руско влияние е на всички нива. Независимостта на България страда от това нещо", смята Михаил Екимджиев.
"България не спазва ангажиментите си по Конвенцията за правата на човека, по конвенции на ООН, просто си ги закачва като брошка на ревера. Едни и същи съдии постановяват решения, които стават причина Страсбургският съд да осъди държавата и ние да плащаме".
Той коментира казуса на руския гражданин Александър Стоцки, който успя да се пребори за политическо убежище у нас.
"Съдиите ни не трябва да решават под натиск от улицата, но до справедливост се стига именно в резултат на такъв тип уличен натиск. Понякога уличният натиск може да е оздравителен и да е коректив по отношение на прокорупционните действия на съдилища и прокуратури"
Адвокат Екимджиев не се нае да прогнозира какъв би могъл да е изхода от делото на Михаил Феклисов.
Цялото интервю на Спас Крайнин с адв. Михаил Екимджиев може да чуете в звуковия файл.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..
На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..
Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..
ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията. Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..
Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..
Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..
Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници. Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
Трябва да се дадат повече възможности за качествено образование по математика в средните училища . Това заяви пред БНР Тодор Тодоров, част от..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.