"Но държавата не е това, което е била през 1967 година, когато разгроми армиите на три арабски държави за 6 дни".
Той посочи също, че израелското общество е разделено през последните години.
"На пръв поглед заради реформите в съдебната система, но зад това стоят дълбоки социални противоречия и процеси на ерозия в политическата класа".
Максим Бенвенисти отбеляза, че няма как да не играят роля и интересите на трети страни.
"Нищо в Близкия изток от 80 години не е ставало без участие на някоя трета страна – най-често няколко велики сили и техните помощници. Сега интерес имат всички - Русия, САЩ, Иран и Египет. "Хамас" има обучени 40 хиляди бойци в ирански тренировъчни лагери".
Той посочи, че има значение също ескалацията на жестокостта, агресивността и пренебрежението към каквито и да е правила в целия свят. Експертът подчерта, че това не е война между две държави, а между дървата Израел и терористичната организация "Хамас".
"Има и символна страна на нещата - 50 години след Йом Кипур – по време на празника Симхат Тора, когато евреите отбелязват даването на Тората от Бог на еврейския народ. Това са символи и са част от пропагандата, която има за цел да мотивира мюсюлманите".
Има 5 арабско-израелски войни и всяка от тях е носила риск от световна война, отбеляза Бенвенисти.
"А сега войните в този регион станаха много - Украйна, Нагорни Карабах. За първи път съм смутен".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Максим Бенвенисти може да чуете в звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп посетиха най-пострадалия от опустошителното наводнениe район на щата Тексас. Още от кореспондента ни в САЩ – Светослав Козловски: Президентът Тръмп пристигна в Сан Антонио в петък по обяд местно време, а във фокуса на визитата му беше Кер - най-пострадалия по време на..
Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли. Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от шест места. Изстреляни са и крилати ракети в района на..
От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка. Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен директор на Автомобилната администрация обясни: "Всеки курсист може да влезе в профила си в..
За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката. За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130..
Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. От бизнеса предупредиха гражданите да не бързат с обмяната на..
"Възраждане" - Кюстендил, организира протестно автошествие срещу въвеждането на еврото. Избраният маршрут е по главен път Е-79 от Дупница до град Рила и обратно, уточни общинският лидер на партията Мартин Маринков.
"Продължаваме промяната" свиква Изпълнителния съвет на партията. Целта е да се обсъдят действията на формацията след ареста на кмета на Варна и корупционния скандал в София. Ще бъде взето решение и дали ПП ще внесат вот на недоверие към правителството и по каква тема. Вчера Асен Василев обяви, че целта е инициативата да е съвместна заедно с..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..