Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Делегация на Мониторинговата група на Европейския парламент на срещи у нас

Снимка: Радио ВИДИН

Делегация на Мониторинговата група на Европейския парламент пристига на посещение в България днес и утре. Тя ще се срещне с премиера Николай Денков, няколко министри, президента Румен Радев, висши представители на съдебната власт и полицията, както и представители на гражданското общество и журналисти. 

Делегацията се ръководи от нидерландската евродепутатка София ин'т Велд от либералната група „Обнови Европа“. В нея влизат също българската социалистка Елена Йончева, зеленият германски депутат Ерик Маркварт, както и известната с троцкистките си възгледи ирландка Клеър Дейли от радикалната левица. И четиримата евродепутати са членове на Групата за наблюдение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. 

Това, което делегацията ще се стреми да провери, е как на практика действа върховенството на закона у нас на фона на препоръките в последния доклад за България през юли. Тогава Комисията предприе стъпки за окончателното прекратяване на механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния, което вече е факт. 

Същевременно еврокомисарят по ценностите и прозрачността Вера Йоурова предупреди, че Комисията никога не е правила връзка между механизма и Шенген и България и Румъния трябва да предприемат дипломатически стъпки, за да убедят Съвета на ЕС, че са готови за процеса за присъединяване.  Засега на присъединяването на България към Шенген се противопоставят Австрия и Нидерландия.

"Предвидена е дълга серия от срещи с членове на правителството, но също така с неправителствени организации, журналисти, омбудсмана, делегирани прокурори от Европейската прокуратура, както и много други. В основната си част бихме искали да получим нова информация за положението във връзка с върховенството на закона, демокрацията и основните права. Става дума за борбата с корупцията, положението на ромите, свободата и безопасността на медиите. Така че има много въпроси, които да се дискутират. С огромен интерес наблюдаваме състава на новото българско правителство, както и неговия 18-месечен план, така че сме доста заинтересовани да чуем какви мерки се предприемат", каза за БНР ръководителката на групата София ин'т Велд. 

През юли еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс каза, че се надява с новата политическа конфигурация да е по-лесно прокарването на някои реформи. Смятате ли падането на механизма за сътрудничество и проверка за нейно постижение в този смисъл?

"Смятам, че това е резултат от доста дългосрочни усилия на българския народ. Но, разбира се, има все още неща, които предизвикват загриженост. Мисля, че е много важно да получим ясна картина за това, което се случва. Знам, че бяха положени значителни усилия през последните няколко години, въпреки всички политически сътресения. Така че сме много нетърпеливи да получим актуална информация."

Лично вие какво очаквате да видите и чуете и фиксирани ли са срещите ви с премиера и президента?

"Да, срещите с тях са включени в графика ни, но аз съм наясно, че е предвиден вот на недоверие в парламента, което може да внесе леко объркване в програмата ни. Но ние все още се надяваме да се срещнем с тях. Трябва да кажа, че през годините редица български правителства показваха голямо желание да се срещнат с нас, така че това не е проблем. Вече споменах част от темите като корупцията, но свободата и плурализма на медиите също е много важна. Така че с нетърпение очакваме да видим какво се случва и дали реформите, които бяха започнати през последните няколко години, продължават и са приложени на практика. Ще се срещнем също с настоящия главен прокурор. Много ни е интересно да чуем за реформите в прокуратурата, които са изключително закъснели." 

Като евродепутат от Нидерландия очаквате ли страната ви най-сетне да свали ветото си за България за Шенген, особено след падането на мониторинга от страна на Комисията?

"Аз не съм част от правителството на Нидерландия, но мога да ви кажа моето мнение, което съм казвала високо и в страната си. Смятам за абсолютен позор, че това правителство с премиер от 13 години насам, блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген. Светът е подпален и няма време за политически игрички, както и двете страни да се държат като заложници. Да, в България има проблеми, но тя изпълнява критериите и трябва да се присъедини към Шенген още днес."

Но, както разбирам, не смятате, че Нидерландия ще свали ветото си...

"Както ви казах, аз оказвах натиск върху партията, която е на власт и от която бях част и която напуснах преди около 4 месеца поради редица причини. Една от тях беше нейната позиция за присъединяването на България и Румъния към Шенген. За мен това е много, много голяма тема и както казах, позор, че толкова поред правителства под ръководството на Марк Рюте използват това като част от вътрешната си политика и не направиха каквото трябва, за да укрепят Европа, а и по някакъв начин да подкрепят процеса на реформи в България." 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08