Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоанна Елми: На Запад има силно неразбиране на Източна Европа

Социалното и личното оставят усещането за незавършен преход. Не знаем накъде отиваме, смята журналистът

| Интервю
Йоанна Елми
Снимка: Веселина Миланова

"На Запад има много силно неразбиране на Източна Европа. Нямам проблем да обясня България. Имам проблем България да бъде разбрана. Източният блок все още отсъства от самосъзнанието на Европа за самата нея. (…) Това силно неразбиране на Източна Европа доведе до тази изненада, до случващото се в Украйна. Ние, източноевропейците, усещахме нашите рани, че не са затворени."

Това мнение изрази в интервю за БНР Йоанна Елми - писател и журналист, преди дискусията "Как (да) говорим за прехода" в рамките на фестивала "Минало не минало". Дискусията ще се състои в неделя, 15 октомври, в 11.00 часа в Топлоцентрала.

"Погледът на детето над този конкретен период е много ценен и много различен. Поколенията преди нас го помнят по-скоро с политическото, със социалното, ние го усещаме в личното – какви са били родителите ни вкъщи, как са ни изхранвали, дори как са се разделили заради това, че не са издържали на напрежението. Тази перспектива, която минава през очите на детето, много ми липсва в нашата литература. Този поглед липсва в историографията на периода", смята Елми.

"Детето в мен вижда прехода всъщност като един щастлив период. Гледаме на периода като на нещо депресиращо, което чакаме все някога да свърши. Изумителното в човешката психика е колко сме устойчиви на условията, в които живеем и растем", подчерта тя.

Цялото объркване идва от това, че не знаем накъде отиваме. Дори евреите, които търсят Обетованата земя, знаят, че я търсят, а ние прехождаме към нещо, но никой не ни е обяснил към какво, посочи още Йоанна Елми.

Според нея като общество "още се учим да говорим, много добре бихме могли да крещим, ако се наложи, отличници сме и в мълчанието".

Самият преход политически и чисто институционално е завършен. Но социалното и личното оставят усещане за нещо неизговорено и несвършено, каза в заключение тя.

"За нещо, което не прехожда, за някаква стагнация. Ние сме застинали в този преход, въпреки че преходът предполага движение, не предполага не застой. И това създава дискомфорт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32