Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици семейства напускат северната част на Газа след предупреждението на Израел

Евакуация на цивилни палестинци от Газа
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стотици палестинци започнаха да напускат Газа след предупреждението на израелската армия за предстоящи интензивни военни действия в северната част на анклава. По последни данни 1800 са жертвите на конфликта от палестинска страна, 1300 израелци са загинали при мащабната атака на Хамас.

Израелската армия предупреди жителите на Газа - около 1,1 милиона палестинци -  да напуснат района до 24 часа, за да си осигурят безопасност. 

Макар че от "Хамас" нарекоха израелското предупреждение "фалшива пропаганда" и призоваха хората да не се вслушват в него, стотици семейства започнаха да напускат северната част на Газа. Те се придвижват както с моторни превозни средства, така и с камили, крави и магарета, има и такива, които вървят пеша.

 ООН призова Израел да оттегли нареждането за евакуация, за да не предизвика хуманитарна катастрофа. 

Генералният комисар на Агенцията на ООН за подпомагане и работа Филип Лазарини заяви, че заповедта на Израел да евакуира приблизително 1,1 милиона палестинци от северната към южната част на Газа в рамките на 24 часа е "ужасяваща".

"Това само ще доведе до безпрецедентни нива на мизерия и ще тласне още повече хората в Газа в бездната“, посочи Лазарини и добави:

"Мащабът и скоростта на разгръщащата се хуманитарна криза са смразяващи. Газа бързо се превръща в адска дупка и е на ръба на колапса. Без изключение, всички страни трябва да спазват законите на войната. Хуманитарната помощ за цивилните трябва да бъде предоставена по всяко едно време".

Генералният секретар на Норвежкия съвет за бежанците Ян Егеланд подчерта:

"Принудителното преместване на цивилни с толкова кратко предупреждение, от само 24 часа, е очевидно нарушение на международните закони".

"Хамас" продължава да изстрелва ракети към южните райони на Израел. Военното крило на групировката, Бригадите ал-Касам, заяви, че са изстреляни 150 ракети към град Ашкелон само тази сутрин.

Израел струпва военни и техника по границата с Газа в подготовка за сухопътна операция.

Израел воюва с екстремистите от "Хамас", за да наложи трайна промяна и да съхрани съществуването си, заяви израелският министър на отбраната Йоав Галант на съвместна пресконференция с американския си колега Лойд Остин. По думите на Галант палестинската групировка е част от "ос на злото", заедно с Иран.

"Иран, "Хизбула" и "Хамас" съставляват една обща ос, ос на злото. Всичко се нарежда от Иран, разрешението се дава от там, Иран осигурява парите и формира идеите".

От своя страна шефът на Пентагона Лойд Остин заяви, че сега не е моментът за неутралитет и потвърди покрепата на Съединените щати за Израел.

По-рано американският държавен секретар Антъни Блинкън се срещна с палестинския президент Махмуд Абас, който осъди насилието и убийствата на цивилни и от двете страни. Германският външен министър Аналена Бербок също посети Израел в знак на солидарност и осъди действията на Хамас, която, по думите й, използва жителите на Газа като човешки щит.

В Ирак, Йордания и Индонезия се състояха многохилядни демонстрации в подкрепа на палестинците, а в много градове по света имаше бдения за Израел.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петьо Петров

СГС отново върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Еврото

Софийският градски съд за втори път върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото, но уважи искане на държавното обвинение - за бившия следовател да бъде издадена европейска заповед за арест.  Според съдия Мирослав Георгиев, въпреки че делото срещу Петров е публично известно, фактът, че той не се..

публикувано на 25.02.25 в 12:24

Желязков: Български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна

Няма промяна в позицията на България - български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна, каза премиерът Росен Желязков в коментар за вчерашната среща между президентите на САЩ и на Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон в Белия дом. "Институциите в България са ясни  - български въоръжени сили няма да бъдат изпращани в Украйна. И ние..

публикувано на 25.02.25 в 12:02
Майк Еймсбъри

10 седмици затвор за британски депутат побойник

В Обединеното кралство призоваха за отстраняването от Камарата на общините на депутата от Лейбъристката партия Майк Еймсбъри, който вчера получи 10 седмици затвор за това, че преби на улицата човек в избирателния си район. Майк Еймсбъри се призна за виновен. След случилото се през октомври, когато нанесе жесток побой над 45-годишен избирател,..

публикувано на 25.02.25 в 11:47
Навплио, Пелопонес, 14 май 2021 г.

Гърция: Въвеждат електронни карти за сезонните работници в туризма

Гръцките власти призовават сезонните работници в туризма да използват електронна работна карта. Българите в Гърция имат право на безплатна почивка, ако подадат молба в туристическото министерство. От 1 март се въвежда задължително електронна карта за всички, работещи в туризма и в заведенията за обществено хранене. С нея служителите ще..

публикувано на 25.02.25 в 11:37

Сексуален насилник е арестуван от ГДБОП, на адреса му е открита жертва на 12 г.

Онлайн сексуален насилник е арестуван при спецоперация на антимафиотите от дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП за противодействие на сексуалната експлоатация на деца, проведена на 20 февруари, съобщи пресцентърът на МВР.  На адреса му е открита една от неговите жертви - момче на 12 години, използвано за създаване на материали със сексуално..

публикувано на 25.02.25 в 11:30
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Военната база в Александруполис ще продължи да е логистичен център за мисии на САЩ и НАТО

НАТО запазва военната база в Александруполис, заяви американският президент Доналд Тръмп. Евентуалното й премахване се смяташе за стратегическа загуба за Гърция. Президентът Тръмп обяви за грешна информацията, че САЩ напускат военната база в Александруполис поради приближаващия край на военните действия в Украйна. Тази база е стратегическа за..

публикувано на 25.02.25 в 11:23

Без пържено, сухи супи и захарни изделия: Какво здравословно ще ядат учениците?

"Много е важно образованието на децата. Още от малки те трябва да знаят кои са здравословните храни и да направят своя информиран избор". Това заяви пред БНР д-р Лалка Рангелова, отдел "Храни и хранене" на НЦОЗА.  За да имат възможност да направят такъв, Министерството на здравеопазването предлага нова наредба за здравословно хранене на..

публикувано на 25.02.25 в 11:15