"Управляващите загубиха изборите, а от трите партии като че ли Зелените се разминаха с най-малко щети. Причината са темите, с които партиите влязоха в тази битка. Но на първо място е недоволството на германците от работата на правителството. От което пък се възползваха консерваторите, особено в Бавария, където по време на предизборната кампания министър-председателят Маркус Зьодер не пропусна шанса да громи тройната коалиция в Берлин", казва пред БНР проф. Урсула Мюнх, директор на Политическата академия в Туцинг.
"Правителството трябва сериозно да се замисли и има всички основания да се притеснява за стабилността си. След регионалните избори в две големи западни провинции - Бавария и Хесен - политическият дебат със сигурност ще се изостри, както между коалиционните партньори, така и между управляващи и опозиция. А изостреният дебат не е добър съветник и в такава обстановка не може да очакваме добри политически решения."
Управляващите са губещите в тези регионални избори, а като победител с подкрепа от над 18 процента в Хесен и 15 на сто в Бавария е крайнодясната "Алтернатива за Германия". Очевидно партията вече не е регионален феномен, както се смяташе доскоро заради водещата й позиция в бившата ГДР?
"Точно това гордо заяви ръководството на партията след вота в неделя. Че "Алтернатива за Германия" вече е надрегионална партия, че е партия от национално значение и че никой не може повече да я игнорира. Честно да Ви призная, това вече е точно така. Възходът на крайната десница има пряко отношение към предстоящите догодина европейски избори. Да не говорим за регионалните избори следващата есен в Източна Германия, когато "Алтернатива за Германия" ще се окаже незаобиколим фактор за съставяне на правителство. В същото време всички вкупом подцениха крайнодясната "Алтернатива за Германия". Както и колко голямо е значението на миграцията за избирателите. Политиците подцениха тази тема, а изборите показаха, че тя тревожи германците и че те не вярват, че правителството може да се справи."
Само миграцията ли окрили така "Алтернатива за Германия", проф. Мюнх?
"За избирателите на "Алтернатива за Германия" тази тема е водеща. Винаги е било така. По време на предизборната кампания направи впечатление, че крайната десница обръщаше дебата винаги към бежанците и миграционния натиск - че парите не стигат, защото харчим пари за мигрантите, че проблемите с недостига на жилища се дължи на бежанците, че качеството на образованието пада заради тях, че медицинското обслужване става все по-лошо пак заради мигрантите и т.н.
Разбира се, "Алтернатива за Германия" обслужва и другите големи теми у нас, като енергийният преход например. Избирателите на крайната десница са основно хората от малките населени места в провинцията, където не можеш без автомобил, а сега трябва да го смениш за електроавтомобил; където отоплението обикновено е на мазут, а сега трябва да се смени на газ или най-добре - на възобновяема енергия. Но в същото време на "Алтернатива за Германия" ѝ е много лесно да критикува управляващите, защото никъде в Германия не управлява."
Резултатите в Хесен и Бавария не изненадаха, що се отнася до победителите - това са консерваторите от ХДС/ХСС. На федерално ниво те водят в допитванията. Означава ли всичко това, че са готови за властта в Берлин?
"Ако ги питате тях, те сигурно ще кажат, че са готови, но с кого ще управляват, питам аз? Нещо повече - кой от консервативния съюз ХДС/ХСС може да бъде канцлер, който да е добре приет както в западните, така и в източните провинции? Нормално би било това да е наследникът на Ангела Меркел, лидерът на ХДС Фридрих Мерц. Но дали той е добре приет навсякъде? И нека пак да попитам - с коя друга партия биха управлявали консерваторите? Със Зелените, след като месеци наред сипеха огън и жупел срещу тях? Или със социалдемократите? Социалдемократите не биха се съгласили на нова голяма коалиция."
Тъй като споменахте изборите догодина в три от източногерманските провинции, където "Алтернатива за Германия" дори е водеща сила, въпросът не е ли дали категоричното разграничаване на консерваторите християндемократи от крайнодесните ще издържи след вота?
"Мисля, че да. На федерално ниво Фридрих Мерц не би си позволил каквато и да е колаборация с крайнодесните. Както и никоя друга партия не би влязла в коалиция с тях. Но не мога да съм така категорична за източните провинции, въпреки еднозначната позиция на ръководството на ХДС. Така че големият въпрос остава: ще може ли там да се състави правителство без участието на "Алтернатива за Германия"?
До тези избори има цяла година. Какво може и трябва да направят управляващите партии от тройната коалиция за да предотвратят влизането във властта на "Алтернатива за Германия"? Кои са темите, на които трябва да наблегнат, проф. Мюнх?
"На мен ми е лесно да отговоря на този въпрос - хората са притеснени, че държавата не е в състояние да решава проблемите им. Това се отнася на първо място за справянето с миграционния натиск, но не само - германците се притесняват за благоденствието си, т.е. за държавните пари, които бързо свършват. Помощта за Украйна ще продължи, а това струва пари. Така че правителството трябва да докаже, че работи и може да решава проблемите на хората, защото доверието в кабинета е на изчерпване.
Трите партии в правителството не само са се изпокарали, но и правят грешка след грешка. Зелените например смятат, че като обяснят сто пъти на германците, че трябва да приемаме толкова мигранти, хората ще им повярват и ще ги посрещат с цветя в ръка. Това просто не е така и никога не е било, дори и в годините, когато Германия беше финансово добре.
Германците са недоволни и изразяват недоволството си чрез гласуване за крайната десница. Съвсем не всички избиратели на "Алтернатива за Германия" изповядват нейната политика. Но се надяват, че гласувайки за нея ще дадат сигнал на управляващите, ще ги стреснат да променят политиката си. Така че тези избори бяха звучен предупредителен сигнал към Берлин."
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..