Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Кацарова: Положението с правата на човека в Русия е критично

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ООН избра България и Албания за член на Съвета по правата на човека. За едно от двете вакантни места в регионалната група на източноевропейските държави се бореше и Русия, която не успя да се завърне в този висш орган на Обединените нации, след като беше изключена заради инвазията в Украйна.

"За нас това е прекрасен шанс да покажем себе си като европейска държава, която е заинтересувана като "играч", като участник в големите процеси, които в момента се случват. Това е голямо признание, голяма отговорност - да бъде член на Съвета по правата на човека, когато се решават съдбините на света – ще бъде ли неговото бъдеще мирно, или ще живеем в този хаос на насилие, който засяга всички ни, макар че се случва на други места по света."

Това мнение изрази пред БНР Мариана Кацарова, специален докладчик на ООН за правата на човека в Русия, журналист, правозащитник и международен експерт. Тя е работила за Amnesty International, участвала е и в мисия в Донецк.

Общото събрание на ООН гласува с 93 гласа за отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека заради нахлуването в Украйна. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Русия ситуацията с правата на човека е критична и отдавна се движи натам, от две десетилетия, посочи Кацарова в предаването "Събота 150". По думите ѝ този процес е станал по-интензивен с началото на войната в Украйна. Тя се позова на затварянето на правозащитни и неправителствени организации и на арестите на критици на войната. Според нея гражданското общество в Русия е лишено от алтернативно мнение.  

Тя изрази надежда руската страна да промени позицията си за нейния мандат на докладчик за Русия, тъй като по настоящем няма сигнали за сътрудничество.

"Много се надявам те да сменят тактиката и поведението си. Могат само да получат положителен резултат ние с тях да говорим и да обменяме идеи."

"Положението в Русия е като скачени съдове с онова, което се случи с Украйна. Прекарах две години в Донецк в началото на този въоръжен конфликт. Това, че в последните две десетилетия вървяха към тази пълна репресия в момента, когато ти нямаш гражданско общество, то е заглушено, нямаш опоненти, няма независими свободни медии, и пропагандата, че войната се води на колективния запад срещу Русия, когато това се нагнетява ден и нощ и то отдавна, е закономерно да видиш, че е закономерно да се случи нападение над твоите съседи. Ти забраняваш дори думата "война" да бъде произнесена. До абсурд се стигна в това желание да заглушиш мнението на миролюбивата част от своето общество", коментира Мариана Кацарова.

Потъпкването на правата на човека в Русия доведе до това, че се оказа възможно да нападнеш една държава и да има мълчание, обобщи тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации. Исканията са за справедлив мир.

публикувано на 24.02.25 в 17:53
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на тази година няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение Русия и това е било необходимо да се..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56

МОН предлага учещите за медсестри да не плащат такси

Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси.  Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане.  Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..

публикувано на 24.02.25 в 16:46