Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващите в Полша изглежда губят мнозинството си в парламента

Доналд Туск
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" ще се опита да състави правителство, ако президентът възложи задачата на нея, заяви пред полската държавна телевизия премиерът Матеуш Моравецки.

Съветничка на държавния глава Анджей Дуда вече каза, че по всяка вероятност формацията ще получи мандата. Управляващите печелят парламентарните избори в страната с малко преднина, но губят мнозинството си в Сейма (долната камара на парламента), показват резултатите от екзитполпроучванията. 

Според предварителните резултати партията ще има 200 депутатски места от общо 460, а опозиционните партии, водени от "Гражданска коалиция", ще имат 248 депутати. Първи частични официални резултати се очакват по-късно днес.

Ако данните бъдат потвърдени официално, това ще означава значителен  обрат в полската политика и край на 8-годишното националистическо управление, белязано от спорове на Полша с Европейския съюз по различни въпроси като върховенството на закона, свободата на медиите и миграцията.

Лидерът на Гражданска коалиция Доналд Туск, който е и бивш председател на Европейския съвет, обеща да подобри отношенията с Брюксел и побърза да заяви: 

"Аз съм спортист и политик от много години.  Никога не съм бил толкова щастлив в живота си, както с това второ място. Полша спечели. Демокрацията спечели. Ние свалихме "Право и справедливост" от власт!".

Ярослав Качински, който е начело на управляващите, призна, че не е ясно дали партията ще има нов мандат:

"Ние все още сме изправени пред въпроса дали можем да превърнем този успех в нов мандат и това е нещо, което все още не знаем. Но трябва да се надяваме и да знаем, че независимо дали сме на власт,  или в опозиция, ще продължим да реализираме проекта си по различни начини и няма да позволим Полша да бъде предадена".

Ярослав Качински/ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Апартамент пламна в квартал Бистрица в Дупница

Два екипа на пожарната гасиха пожар в блок 60 в дупнишкия квартал Бистрица тази вечер, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Малко преди 19,00 ч се е запалил един от апартаментите в блока - най-вероятно от технически неизправен или оставен включен електроуред. Собственикът на жилището не е бил там. Живеещите в близките апартаменти са били евакуирани за..

публикувано на 13.10.25 в 22:59
Николас Мадуро

Венецуела закри посолството си в Осло дни след Нобела за опозиционна лидерка

Министерството на външните работи на Норвегия съобщи, че Венецуела е закрила посолството си в Осло без да дава обяснение защо. Телефоните на дипломатическата мисия са били изключени днес следобед - три дни след като Норвежкият Нобелов комитет удостои с Нобеловата награда за мир венецуелската опозиционерка Мария Корина Мачадо за "неуморните й усилия за..

публикувано на 13.10.25 в 22:56

Германското разузнаване: Берлин е мишена №1 за Русия

Русия представлява пряка заплаха и "леденият мир" с Европейския съюз може всеки момент да избухне в "разгорещена конфронтация". Това заяви днес директорът на BND - Федералната разузнавателна служба на Германия - Мартин Йегер пред депутати в Бундестага. Йегер е бивш посланик в Киев и оглави разузнаването миналия месец. Той предупреди депутатите, че..

публикувано на 13.10.25 в 22:52
Централата на МИ-5 в Лондон.

МИ-5 алармира: Китай, Русия и Иран шпионират британски депутати

Британската разузнавателна агенция МИ-5 отправи в  рядко публично предупреждение до членовете на парламента, че са мишени на шпиони от Китай, Русия и Иран в опит да подкопаят демокрацията във Великобритания, съобщи агенция Ройтерс.  Предупреждението идва седмица, след като прокурорите заявиха, че са били принудени да прекратят процеса срещу..

публикувано на 13.10.25 в 22:47
Президентите на Украйна - Володимир Зеленски, и на САЩ - Доналд Тръмп, по време на среща във Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски отива до Вашингтон, за да говори с Тръмп за "Томахоук"

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че ще се срещне тази седмица във Вашингтон с американския президент Доналд Тръмп, за да обсъдят укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна и доставка на нови за войната далекобойни оръжейни системи. Двамата са разговаряли по телефона и в събота, и в неделя. Зеленски е казал от колко ракети..

публикувано на 13.10.25 в 22:30
В резиденция Бояна се проведе среща на външните министри на България и ФРГ Георг Георгиев и Йохан Вадефул -  13 октомври 2025 г.

Първите дипломати на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа (ОБНОВЕНА)

Министрите на външните работи на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа и освобождаването на израелските заложници. Германският външен министър на посещение у нас Георг Георгиев и Йохан Вадефул разговаряха тази вечер в София: "Примирие,  за което трябва да отдадем дължимото на президента Тръмп и..

обновено на 13.10.25 в 22:10
Богомил Стоев

Над 95 хиляди туристи са посетили Плевенската епопея през тази година

Над 95 хиляди туристи от страната и чужбина са посетили от началото на годината до момента единствената Панорама у нас -  "Плевенска епопея 1877г.".  Уникалният исторически музей е един от символите на града, разказа Богомил Стоев, историк и ръководител на отдел "Връзки с обществеността" в Регионалния военно-исторически музей, част от..

публикувано на 13.10.25 в 22:05