Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: Трябва да се прави разлика между палестинците в Западния бряг и Ивицата Газа

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Когато се случи всичко това в Ивицата Газа, една от темите беше как би реагирала палестинската диаспора, каза пред БНР Тихомир Безлов - старши анализатор от Центъра за изследване на демокрацията. По думите му палестинците в Западния бряг и в Ивицата Газа имат доста различно поведение:

"Там, където е "Хамас", ситуацията в много отношения прилича на Ислямска държава - крайно зверство, крайни садистични инциденти, които раздвоиха общественото мнение по отношение на Палестина. Палестинците в Израел и около Израел са доста разделени по отношение на политическото си лидерство. В този смисъл, когато коментираме рисковете в България, трябва да се опитаме да разделим тези хора и вероятно службите би трябвало да го правятПротестът на палестинците в България беше доста по-различен от това, което виждаме в Западна Европа - беше много по-вял в много отношения". 

Според анализатора ситуацията изглежда не толкова рискова за нас

За риска от миграционна вълна Безлов подчерта, че там също трябва да се прави разлика по отношение на войната с Ислямска държава. 

"Ние нямаме миграционен поток от Ивицата Газа. Населението там е блокирано. Ако погледнем българската мигрантска статистика, има значим процент хора, които минават през България и които се самоопределят като палестинци (в периода преди случващото се в Газа) - те са 5-6-и в класацията от мигранти, преминаващи през България тази година, вероятно огромната част са преди всичко палестинци от околните страни, които са в бежански лагери и които мигрират към Западна Европа по икономически причини", обясни той. 

Египет се страхува, че "Хамас" е свързана с Ислямски братя, които са голяма заплаха за страната, изказа мнение Тихомир Безлов по отношение на затворената граница към Египет. По думите му там има политическо решение за подобно поведение. 

Отношенията президент - изпълнителна власт са сложни, особено през последната година и половина, коментира анализаторът относно българската реакция на случващото се. 

Всички европейски служби с изключение на британската имаха същите оценки като българските за това, че вероятно няма да има война в Украйна, напомни още той и добави: "Безспорно е, че очакваме повече от службите, но трябва да имаме предвид и финансирането, което получават, което е скромно на фона на всички институции". 

Според него проблемът е, че обикновено президентската институция не се е политизирала толкова. След толкова служебни кабинети и влизане с кадри и симпатизанти в изпълнителната власт, ситуацията вече е различна за нашето президентство, изказа мнение той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от Еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в Еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на „Възраждане“ против..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37
Траки, вино и култура

Започва деветото издание на научния семинар "Траки, вино и култура"

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс "Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на научния семинар "Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на българските археолози, Деня на лозарите и винарите (Трифон Зарезан) и успението на Св. Кирил..

публикувано на 21.02.25 в 12:34