Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влиза ли в обувките на класиката „Екзорсистът: Вярващият“?

„Екзорсистът“
Снимка: Форум Филм България

През 1973 година се появява „Екзорсистът“, адаптация по смразяващия роман на Уилям Питър Блати, който е и сценарист. Уилям Фридкин е режисьор на филма, в България продукцията е позната и като „Заклинателят“. Сюжетът ни запознаваше с малко момиче, в което се вселява мистично зло, а майка й трябва да намери в себе си сила и вяра, за да й помогне. Въпреки че очакванията към паранормалния хорър филм да не са кой знае какви – продукцията се превръща в ключова не само за жанра, но и за цялата киноиндустрия.

„Екзорсистът“ събира в бокс офиса си над 400 милиона долара, а на тогавашните „Оскари“ е отличен с 10 номинации. Нещо нетипично за хорър жанра, приеман от критиката като лековат. „Екзорсистът“ се оказва първият подобен филм, получил номинация за „Най-добър филм“ на въпросните Оскари. Елън Бърстин, Линда Блеър, Джейсън Милър – имената на тези актьори и до днес познаваме, благодарение също и на блестящите им изпълнения във филма.

Имайки предвид тази информация, зрителят със сигурност отива с определени очаквания към всяко следващо продължение на култовата класика, посветена на борбата между мрака и светлината.


През годините бяха направени няколко опита да се възкреси усещането на филма от 1973-та, повечето от които тотално се провалиха. 

Днес, режисьорът Дейвид Гордън Грийн, дал своя почерк и по новите истории за друг важен за хоръра персонаж – маскираният убиец Майкъл Майърс и поредицата за „Хелоуин“, реши да ни представи „Екзорсистът: Вярващият“. Директно продължение на оригинала от 1973-та, което изключва всички останали филми излезли през годините. Интересно ми бе да разбера как екипът от „Universal“, които купиха правата върху франчайза по „Екзорсистът“ за 400 милиона долара, е видял съвременното продължение на популярната история.

Филмът ни запознава с фотографа и самотен баща Виктор Фийлдинг. Отдаден в отглеждането на дъщеря си Анджела, той живее със спомена за загубата на любимата си и трагичният избор, пред който е бил изправен. Анджела и приятелката й Катрин обаче един ден изчезват безследно. Следите им водят към гората в района, а притеснените родители се опитват да пазят надеждата, за това, че ще ги открият живи и здрави. Така и става – Анджела и Катрин са открити при странни обстоятелства, а и двете нямат никакви спомени за случилото се. Малко по малко обаче двете момичета се оказват в центъра на един ужас, който поема контрол над телата и душите им. Родителите са изправени пред битка със свръхестествени сила, за която само човек, преживял същото може да помогне.

„Екзорсистът: Вярващият“ имаше своето силно начало. С подходящата мрачна атмосфера и загадката, свързана с изчезването на двете героини. Много добре се справят и актьорите във филма. Лесли Одъм Джуниър е борбеният, макар и отчаян баща Виктор, а Лидия Джует се справя много добре като Анджела. Другото, обсебено от демон момиче – Катрин, в ролята – Оливия О Нийл, също успява да бъде отдадена в ролята си, макар и развитието на нейни персонаж да не е от приоритетите на продукцията. Виждаме завръщането на Елън Бърстин, която във филма от 1973-та година е в ролята на Крис Макнийл – майката, която се опитва да намери спасение за дъщеря си.

Да, „Екзорсистът: Вярващият“ има своите хубави качества. Не мога обаче да отрека, че доста елементи във филма са недогледани. Не успях да разбера много за семейството на Катрин, например. Филмът толкова бърза да мине на следващата сцена, да ни представи следващото си ключово действие, че често губи фокус и не успява да отдаде заслужено уважение на някои от персонажите.

За финал - филмът едва ли ще стане един от любимите ми.

Въпреки силния първи час и добрите идеи, които забелязах тук или там до края му, по развитието на историята и персонажите просто не е работено достатъчно, за да бъдат изпипани всички детайли. Някои, по-наблюдателни фенове на първия филм, ще забележат, че в това негово директно продължение има и някои неточности. Макар и „Екзорсистът: Вярващият“ да не е моят филм, то може да се окаже вашия. Идете, вижте го, ако ви е харесал трейлъра или темите, с които се занимава. Изградете си свое мнение. Може би ще видите качества, които аз пропуснах да забележа у него.


Слушайте  „Екзорсистът: Вярващият“ в рубриката на "Понеделник вечер" - ''КиноРадио''.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен..

публикувано на 11.05.24 в 10:30

15 години "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

За 15-и пореден път в Пловдив ще се проведе Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", който по традиция има пролетно и есенно издание.  Тази пролет форумът ще събере елитни солисти и ансамбли - началото на 12 май от 18.30 ч. ще постави блестящият цигулар Светлин Русев с програма от солови пиеси, а заедно с него на финала ще свирят..

публикувано на 10.05.24 в 17:48
Национален музей „Борис Христов“

Фестивалът "Борис Христов" чества две важни годишнини

През 2024-тa честваме 110 години от рождението на незабравимия български бас Борис Христов, а фестивалът, който носи неговото име, закръгля своите две десетилетия. Организатор и домакин на събитието е Националният музей "Борис Христов" - софийският дом на големия артист. Именно в това издание, което ознаменува двете кръгли годишнини, форумът..

публикувано на 10.05.24 в 17:01
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията,..

публикувано на 10.05.24 в 16:19
Стоян Радев

Стоян Радев: Да обичаш е умение, което се придобива с търпение

Тази вечер – 10.05, от 19 часа в Столичния куклен театър е премиерата на "И ние играем Ромео и Жулиета". Режисьор на спектакъла е Стоян Радев. "Идеята на Камен Асенов, който е актьор в Кукления театър, беше да тръгнем от там, че има вражда между  драматичните и куклените актьори. Това е находчиво хрумване, през което навлизаме в шекспировата..

публикувано на 10.05.24 в 15:48
Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм . Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и..

публикувано на 10.05.24 в 14:52
Тони Дуковски

Тони Дуковски - "Детето на Враца", издаде първата си книга

Любимият фотограф на врачани Тони Дуковски, наричан от местната общественост "Детето на Враца", издаде първата си книга. Заглавието ѝ е популярният врачански израз - "И те така, те". Представянето на книгата събра много хора в градското читалище.  "Аз се изправих срещу нещастието, дадено ми от природата и човешка грешка, за да го..

публикувано на 10.05.24 в 14:30