Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влиза ли в обувките на класиката „Екзорсистът: Вярващият“?

„Екзорсистът“
Снимка: Форум Филм България

През 1973 година се появява „Екзорсистът“, адаптация по смразяващия роман на Уилям Питър Блати, който е и сценарист. Уилям Фридкин е режисьор на филма, в България продукцията е позната и като „Заклинателят“. Сюжетът ни запознаваше с малко момиче, в което се вселява мистично зло, а майка й трябва да намери в себе си сила и вяра, за да й помогне. Въпреки че очакванията към паранормалния хорър филм да не са кой знае какви – продукцията се превръща в ключова не само за жанра, но и за цялата киноиндустрия.

„Екзорсистът“ събира в бокс офиса си над 400 милиона долара, а на тогавашните „Оскари“ е отличен с 10 номинации. Нещо нетипично за хорър жанра, приеман от критиката като лековат. „Екзорсистът“ се оказва първият подобен филм, получил номинация за „Най-добър филм“ на въпросните Оскари. Елън Бърстин, Линда Блеър, Джейсън Милър – имената на тези актьори и до днес познаваме, благодарение също и на блестящите им изпълнения във филма.

Имайки предвид тази информация, зрителят със сигурност отива с определени очаквания към всяко следващо продължение на култовата класика, посветена на борбата между мрака и светлината.


През годините бяха направени няколко опита да се възкреси усещането на филма от 1973-та, повечето от които тотално се провалиха. 

Днес, режисьорът Дейвид Гордън Грийн, дал своя почерк и по новите истории за друг важен за хоръра персонаж – маскираният убиец Майкъл Майърс и поредицата за „Хелоуин“, реши да ни представи „Екзорсистът: Вярващият“. Директно продължение на оригинала от 1973-та, което изключва всички останали филми излезли през годините. Интересно ми бе да разбера как екипът от „Universal“, които купиха правата върху франчайза по „Екзорсистът“ за 400 милиона долара, е видял съвременното продължение на популярната история.

Филмът ни запознава с фотографа и самотен баща Виктор Фийлдинг. Отдаден в отглеждането на дъщеря си Анджела, той живее със спомена за загубата на любимата си и трагичният избор, пред който е бил изправен. Анджела и приятелката й Катрин обаче един ден изчезват безследно. Следите им водят към гората в района, а притеснените родители се опитват да пазят надеждата, за това, че ще ги открият живи и здрави. Така и става – Анджела и Катрин са открити при странни обстоятелства, а и двете нямат никакви спомени за случилото се. Малко по малко обаче двете момичета се оказват в центъра на един ужас, който поема контрол над телата и душите им. Родителите са изправени пред битка със свръхестествени сила, за която само човек, преживял същото може да помогне.

„Екзорсистът: Вярващият“ имаше своето силно начало. С подходящата мрачна атмосфера и загадката, свързана с изчезването на двете героини. Много добре се справят и актьорите във филма. Лесли Одъм Джуниър е борбеният, макар и отчаян баща Виктор, а Лидия Джует се справя много добре като Анджела. Другото, обсебено от демон момиче – Катрин, в ролята – Оливия О Нийл, също успява да бъде отдадена в ролята си, макар и развитието на нейни персонаж да не е от приоритетите на продукцията. Виждаме завръщането на Елън Бърстин, която във филма от 1973-та година е в ролята на Крис Макнийл – майката, която се опитва да намери спасение за дъщеря си.

Да, „Екзорсистът: Вярващият“ има своите хубави качества. Не мога обаче да отрека, че доста елементи във филма са недогледани. Не успях да разбера много за семейството на Катрин, например. Филмът толкова бърза да мине на следващата сцена, да ни представи следващото си ключово действие, че често губи фокус и не успява да отдаде заслужено уважение на някои от персонажите.

За финал - филмът едва ли ще стане един от любимите ми.

Въпреки силния първи час и добрите идеи, които забелязах тук или там до края му, по развитието на историята и персонажите просто не е работено достатъчно, за да бъдат изпипани всички детайли. Някои, по-наблюдателни фенове на първия филм, ще забележат, че в това негово директно продължение има и някои неточности. Макар и „Екзорсистът: Вярващият“ да не е моят филм, то може да се окаже вашия. Идете, вижте го, ако ви е харесал трейлъра или темите, с които се занимава. Изградете си свое мнение. Може би ще видите качества, които аз пропуснах да забележа у него.


Слушайте  „Екзорсистът: Вярващият“ в рубриката на "Понеделник вечер" - ''КиноРадио''.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51