Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Стефанова: Центърът плаче за програма за реставрация на старите сгради

| Интервю
Снимка: КвАРТал Фестивал

"Културата не е забавление, не са кебапчета и театър по избор. Културата е това, което движи цивилизацията". Това коментира пред БНР Мартина Стефанова - журналист и организатор на КвАРТал Фестивал.

"Ние сме на това цивилизационно развитие, именно благодарение на културните процеси. Все повече и повече откъсвайки се от културата, ние ставаме варвари, ние губим критичното мислене. Първото нещо, което трябва да се развива в едно общество, за да прогресира, е именно културата. След 1989 г. ние вървим по инерция. Културата трябва да излезе от тази периферия, защото скоро ще можем да се върнем в пещерите ... Това е една от причините защо не се говори за културното наследство и защо културата е излишна", коментира тя. 

Когато няма култура, хората не могат да разберат защо някоя сграда е ценна и тя се възприема като един апетитен имот за строителство, добави още Стефанова и изказа мнение: "За редица кметове над 30 години това е приоритетът - да се бутат тези сгради, да се взимат едни пари и затова София, центърът, започва да прилича на модерно "Илиянци"". 

По думите й архитектурното наследство не присъства и в Плана за възстановяване. То не е в приоритетите на никоя политическа партия, отбеляза журналистът в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Улиците "Бачо Киро", "Екзарх Йосиф", "Веслец", "Цар Симеон", "Сердика" - това е Стара София, това е нашият софийски капан, посочи Мартина Стефанова. Тя разказа за "Зелената къща с бръшляните", която е една от къщите, предвидени за бутане. По думите й никой не се е заел с това да защити тези къщи:

"Имаме проучване, че над 80-90% са извадени от списъка и са подготвени да се продават за терен за строителство. Това не е променено. В момента тази къща на ул. "Бачо Киро" 22 е готова да падне същата жертва на това, докато ние не превърнем центъра наистина в едно луксозно "Илиянци"". 

След като въпросът стана публичен, продажбата на втория етаж от къщата, който е общинска собственост, спря за дни, разказа Стефанова и добави, че засега бутането на къщата е отменено.

Няма цялостна политика и контрол, категорична бе тя. 

По думите й проблемът на санирането е не само че обезличава сградите, но се и унищожават елементите по тях. Според нея центърът плаче за програма, която да помогне за реставрация на старите сгради.

Нямам нищо против новото строителство, но когато то е в синхрон и когато то е там, където му е мястото, коментира още Мартина Стефанова.

Какво още разказа тя за старите къщи в Стара София чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48