Германският канцлер Олаф Шолц остро осъди нападението със запалителни бомби срещу синагога в Берлин миналата нощ.
В страната се отчита увеличаване на антисемитските акции с ескалацията на конфликта между Израел и "Хамас".
Много частни домове, в които живеят евреи, са белязани със звездата на Давид като по времето на националсоциализма.
По данни на еврейската общност в Берлин тази нощ е имало опит за палеж на къща с еврейски помещения. Общността Kahal Adass Yisroel написа в социалната мрежа Екс, че неизвестни лица са хвърлили два коктейла "Молотов" от улицата към техния общностен център. Полицията потвърди за инцидента. Според в. "Тагесшпигел" няма пострадали. В сградата се помещават няколко еврейски институции, включително училище и синагога.
И в други германски градове еврейските общности съобщиха за нарастващо напрежение. Синагогата в Дортмунд е охранявана без прекъсване от 7-и октомври насам.
Денис Хавкин от еврейската общност в Дортмунд заяви:
"Това че полицията пази тук 24 часа 7 дни в седмицата е добре. Без тяхната защита, нямаше да можем да издържим".
Израелското посолство в Берлин призова за последствия. Много частни домове, в които живеят евреи, са осъмвали последните дни с изрисувани давидови звезди по стените им. Еврейската общност е силно притеснена и не се чувства сигурна. Политическите партии призоваха за затягане на законите и експулсиране на хора, които проповядват антисемитизъм. Предложението бе направено първо от генералният секретар на либералната "Свободно Демократическа партия" Биян Дир Сай:
"Тези хора съвсем ясно отхвърлят ценностите на нашето общество и трябва да бъдат експулсирани".
Централният съвет на евреите разкритикува днес германските медии за разпространението на новината, че "Хамас" приписва експлозията в болница в Газа на израелската армия. Бързо е станало ясно, че "по всяка вероятност за трагичното попадение е отговорна случайна терористична ракета".
Централният съвет добави:
"Всички ние носим отговорността да гарантираме, че невинните трагични жертви няма да бъдат използвани за терористична пропаганда".
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..