Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиосимфониците записаха пиеса от Димитър Нинов

Композиторът, който твори в САЩ, празнува своята 60-годишнина

| Интервю
Димитър Нинов

По повод 60-годишнината на българския композитор и педагог Димитър Нинов Симфоничният оркестър на БНР направи студиен запис на пиесата му "На лов". Поканата е на диригента Марк Кадин, продуцент е Лилия Николова, а в екипа са още звукорежисьорът Сава Лавсов и звукооператорът Константин Драмалиев.

Д-р Димитър Нинов е роден през 1963 г. В България завършва композиция в класа на проф. Александър Райчев и теория на музиката при проф. Бенцион Елиезер в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В САЩ се дипломира със специалност "Композиция" при проф. Ръсел Пинкстън. Сред другите му български и американски професори се открояват Нева Кръстева, Пенчо Стоянов, Иван Хелбаров, Божидар Абрашев, Дороти Пейн, Самуел Дъглас, Джери Къри, Джон Ф. Роджърс и др. Нинов е учил още джаз хармония и импровизация с големия джазов китарист Александър Петков, имал е консултации с известните джазови педагози Бърт Лигън и Джеф Хелмер.

Сега той преподава теория на музиката и солфеж в Тексаския държавен университет в град Сан Маркос. През 2009 г. е председател на Директорския съвет на Националната асоциация на композиторите в САЩ..

Нинов е публикуван композитор и теоретик, както и канен лектор на международни, национални и регионални музикални конференции. Негова музика е изпълнявана в Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. Научната му работа се простира в областта на тоналната хармония и музикалната формa. Публикувал е статии в международни издания, изнасял е теоретични доклади на международни конференции в Белград, Санкт Петербург, Льовен, Москва и Страсбург. 

Детско-юношеските албуми за пиано на Димитър Нинов, както и други негови клавирни произведения, са публикувани от FJH Music Company и Abundant Silence Publishing, а пиесата му за цигулка и пиано „Молитвата на самотния човек“ е включена в серията от дискове „Made in the Americas“. Клавирната му пиеса за деца „Позлатени листа“ е включена в шестия том на „Фестивалната колекция“ на FJH Music Company, където Нинов се оказва в компанията на композитори като Барток, Вила-Лобос, Кабалевски, Мартину и др.

Димитър Нинов разказа за идеята, създаването и записа на пиесата "На лов" в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". 

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00