Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Сарафов: Прокуратурата не може и не трябва да остане същата

Борислав Сарафов
Снимка: БГНЕС

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов се оплака, че е получил от Иван Гешев, чийто заместник беше, "тежко наследство". Това стана по време на изслушването му от Пленума на Висшия съдебен съвет за резултатите от назначените от него проверки на т.нар. "дела на трупчета" срещу лица с имунитет, министри и магистрати.

Изявлението си Сарафов започна с уточнение защо е трябвало да разпореди ревизия на наследството на "Гешев":

"За да бъдат фиксирани дълго натрупваните проблеми, които бяха факт не само за вас, а и за цялото общество".

Резултатите - повече от 70 забавени разследвания за шпионаж и на престъпления, извършени от магистрати, депутати и членове на Министерския съвет от 18 прокурори и следователи, които вече са предложени за наказание. 

Сред предложените на Прокурорската колегия за преценка дали трябва да бъдат санкционирани и как следователи и прокурорите, които е трябвало да работят по аферата "Осемте джуджета", както и ръководителят на Софийската районна прокуратура Невена Зартова.

И още: прокурор Стефан Христов - до юли наблюдаващ  по т.нар. дело "Барселонагейт". Той беше сменен, защото забързал разследването едва след като Иван Гешев посочи Бойко Борисов като провокирал процедурата, довела до предсрочното прекратяване на мандата му.

Христов беше сменен от екип от прокурори, които във вторник обявиха, че делото за къщата в Барселона е прекратено.

Единствено Атанаска Дишева имаше допълнителни въпроси към и.ф. главен прокурор. По различни начини тя го попита какво друго може да се предприеме при такива нарушения, освен дисциплинарни производства.

Като се позова на правомощията си Сарафов обясни, че единственото, което може да направи, е при проблеми със срочността и ритмичността на делата да сезира Прокурорската колегия:

"Защото намесата ми по всеки един казус с указания кой да бъде привлечен, дали да бъде привлечен, кога да бъде привлечен би бил неоснователна намеса, каквато може би е допускана преди. Но каквато не следва да се допуска оттук-насетне" каза Сарафов.

И попита Дишева би ли му препоръчала нещо друго:

"Не съм аз човекът, който трябва да Ви препоръчва", отбеляза Дишева. Сарафов репликира: "Г-жо Дишева, аз не мога да викам колегите и да крещя по тях, да ги накарам да работят."

И след като диалогът Сарафов - Дишева се изчерпа, временният ръководител на държавното обвинение обобщи:

"Прокуратурата натрупа доста системни грешки в последно време, които се налага сега тепърва да бъдат поправени. Прокуратурата не може и не трябва да остане същата, тя трябва да заработи добре. В този смисъл и полагам необходимите усилия, които се надявам да бъдат оценени положително", каза и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34