Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Сарафов: Прокуратурата не може и не трябва да остане същата

Борислав Сарафов
Снимка: БГНЕС

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов се оплака, че е получил от Иван Гешев, чийто заместник беше, "тежко наследство". Това стана по време на изслушването му от Пленума на Висшия съдебен съвет за резултатите от назначените от него проверки на т.нар. "дела на трупчета" срещу лица с имунитет, министри и магистрати.

Изявлението си Сарафов започна с уточнение защо е трябвало да разпореди ревизия на наследството на "Гешев":

"За да бъдат фиксирани дълго натрупваните проблеми, които бяха факт не само за вас, а и за цялото общество".

Резултатите - повече от 70 забавени разследвания за шпионаж и на престъпления, извършени от магистрати, депутати и членове на Министерския съвет от 18 прокурори и следователи, които вече са предложени за наказание. 

Сред предложените на Прокурорската колегия за преценка дали трябва да бъдат санкционирани и как следователи и прокурорите, които е трябвало да работят по аферата "Осемте джуджета", както и ръководителят на Софийската районна прокуратура Невена Зартова.

И още: прокурор Стефан Христов - до юли наблюдаващ  по т.нар. дело "Барселонагейт". Той беше сменен, защото забързал разследването едва след като Иван Гешев посочи Бойко Борисов като провокирал процедурата, довела до предсрочното прекратяване на мандата му.

Христов беше сменен от екип от прокурори, които във вторник обявиха, че делото за къщата в Барселона е прекратено.

Единствено Атанаска Дишева имаше допълнителни въпроси към и.ф. главен прокурор. По различни начини тя го попита какво друго може да се предприеме при такива нарушения, освен дисциплинарни производства.

Като се позова на правомощията си Сарафов обясни, че единственото, което може да направи, е при проблеми със срочността и ритмичността на делата да сезира Прокурорската колегия:

"Защото намесата ми по всеки един казус с указания кой да бъде привлечен, дали да бъде привлечен, кога да бъде привлечен би бил неоснователна намеса, каквато може би е допускана преди. Но каквато не следва да се допуска оттук-насетне" каза Сарафов.

И попита Дишева би ли му препоръчала нещо друго:

"Не съм аз човекът, който трябва да Ви препоръчва", отбеляза Дишева. Сарафов репликира: "Г-жо Дишева, аз не мога да викам колегите и да крещя по тях, да ги накарам да работят."

И след като диалогът Сарафов - Дишева се изчерпа, временният ръководител на държавното обвинение обобщи:

"Прокуратурата натрупа доста системни грешки в последно време, които се налага сега тепърва да бъдат поправени. Прокуратурата не може и не трябва да остане същата, тя трябва да заработи добре. В този смисъл и полагам необходимите усилия, които се надявам да бъдат оценени положително", каза и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстоят важни срещи, свързани с Кипърския въпрос

Три срещи, ключови за по-нататъшното развитие по Кипърския въпрос, се провеждат днес, като от тях се очаква да определят възможните следващи стъпки. Ангажирани в тях са Никозия, Атина и Анкара. В Никозия за втори път в рамките на едноседмичната си мисия пратеникът на генералния секретар на ООН Мария Анхела Олгин Куеляр ще разговаря поотделно с..

публикувано на 13.05.24 в 03:29

Сепаратистките формации няма да имат мнозинство в каталунския парламент

Сепаратистките партии губят мнозинството си в парламента на испанската област Каталуния. Това сочат резултатите от вчерашните избори, на които най-много гласове печели Социалистическата партия. Оправдаха се прогнозите за спад на подкрепата за движението за независимост на Каталуния. За първи път от над 40 години (1980-а година)..

публикувано на 13.05.24 в 03:25
Гордана Силяновска, президент на Северна Македония

Гърция за клетвата на Силяновска: Явно нарушение на Преспанския договор

Като открито нарушение на Преспанския договор гръцкото министерство на външните работи определи днешната клетва в парламента на новоизбраната президентка на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която нарече страната си „Македония“ вместо с конституционното ѝ име, предаде АНА-МПА. Гордана Силяновска положи клетва като президент на..

публикувано на 12.05.24 в 21:09
Гордана Силяновска, президент на Северна Македония

ЕС: Северна Македония трябва да спазва споразуменията

ЕС изразява съжаление, че новият президент на Северна Македония Силяновска-Давкова не е използвала конституционното име на страната по време на церемонията по полагането на клетвата днес, се казва в изявление на европейската служба по външна дейност. Гордана Силяновска положи клетва като президент на Северна Македония ЕС припомня..

публикувано на 12.05.24 в 20:26
Михаил Мишустин говори пред Държавната дума, долната камара на руския парламент, Москва, 10 май 2024 г.

Комитетите в руския парламент одобриха състава на новото руско правителствои

Парламентарните комитети в Държавната дума на Русия одобриха всички кандидати за вицепремиери и министри в новото правителство на Михаил Мишустин. Това съобщи първият заместник-председател на Думата Александър Жуков. Премиерът на Русия Михаил Мишустин запазва поста си В събота, 11 май, премиерът Мишустин представи новия състав на правителството,..

публикувано на 12.05.24 в 20:07

"Хамас" отговори на Байдън

Палестинската групировка "Хамас" отговори на отправените призиви към тях от президента на Съединените щати Джо Байдън, че войната може да приключи утре, ако те освободят израелските заложници. В свое изявление, цитирано от "Франс прес", "Хамас" определи думите на американския лидер като пречка за мирните преговори. Байдън: Примирие е възможно още..

публикувано на 12.05.24 в 19:59
Милка Василева, председател на съсловната организация

Недостигът на медицински сестри - има ли решение

Заради големия недостиг на медицински сестри у нас болници назначават студенти по медицина като болногледачи, които реално вършат работата на сестрите, без да имат правоспособност. За този проблем разказа пред БНР Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. И посочи, че болногледачите трябва да..

публикувано на 12.05.24 в 19:36