При археологически проучвания на древна крепост на връх Св. Неделя, между родопските градове Златоград и Неделино, откриха уникален за надморската височина кладенец. Първият прочит на археолозите е, че водното съоражение, което тепърва ще бъде проучвано, е захранвало крепостта.
Извършваните от археолозите проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев разкопки се финансират от общините Златоград и Неделино. Те се подготвят от 5-6 години, но едва сега става възможна същинската дейност на терен.
Народната памет е запазила спомена за героичната отбрана на тукашните крепости в драматичните времена на османското нашествие в този край. Именно на такова място през следващите три седмици ще се проведат археологическите проучвания, пояснява проф. Николай Овчаров.
"Тук има страшно много легенди. Около Златоград се носят непрекъснато легенди. Т. нар. Кръстата гора – четири параклиса, които са на кръст. Тук е единият от краищата на кръста, на този връх – Св. Неделя, на който през 1924 г. е построен този параклис. Имало е оброчище, на това място явно е имало някакви далечни спомени в населението. През годините са откривани доста неща на върха. Виждат се части от крепостни стени, при правенето на основите на параклиса излиза един цял питус и няколко фрагментирани, делви от 5-6 век на видима възраст. И най-интересното – кладенецът на върха на планината. Тук сме на около 900 метра надморска височина, кладенецът е дълбок почти 20 метра. До този момент не е откриван на такава височина кладенец, което може да значи само едно – този кладенец е обслужвал крепостта. Крепостта, която очевидно се е намирала тук, е имала автономно водоснабдяване. Това е нещо уникално."
Наред с археологическите разкопки, кладенецът ще бъде изцяло изследван и ще бъде замерена истинската му дълбочина, уточнява проф. Овчаров. Той смята това за уникален пример за подобно водоснабдително съоръжение в целия район на Родопите.
Още през първите дни от разкопките са установени ранно-византийски градежи от 5-6 век, информира д-р Николай Бояджиев, ръководител на археологическите проучвания.
"Първите дни се попадна на крепостна стена с дебелина 1,30 м, градена от камъни, споени с хоросан. Тя със сигурност се датира в 5-6 век, времето на голямото крепостно строителство на Балканския полуостров. Очакваме да засечем и средновековен период на обитаване. Кладенецът е на южното било на крепостта. Интересно съоръжение, в нашата част на Родопите, западната, не ми е известно да има друг кладенец. Водоснабдяването е ставало с щерни, събирана е атмосферна вода. Видимо наоколо няма изявен водоизточник. На тази голяма височина такъв дълбок кладенец е доста интересно като такъв тип съоръжение."
Археологическите проучвания ще продължат до началото на ноември.
Снимки: Радостина Чернокова
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..