Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Церова кория - най-социалното село

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновското село Церова кория е населеното място в страната с най-много социални услуги за хората от уязвимите групи. В Церова кория живеят близо 500 човека по настоящ адрес. Безработица няма, улиците са с асфалт, работят училището и детската градина, чиито сгради са със статут на защитени.

Село Церова кория е на 15 километра от Велико Търново и на 13 километра от Горна Оряховица. За последните 10 години населението се е увеличило със стотина човека, сочат данните на статистиката. Почти няма къща за продажба, изкупени са както от британци, така и от виладжиите за ваканционен селски имот. За Церова кория казват, че е най-социалното село в страната. През последните години са разкрити 12 различни социални услуги, тук е държавната психиатрична болница за Великотърновска област. В тях работят голяма част от хората в селото, където безработица няма. Запазени са училището и детската градина.   
В Церова кория се живее и лесно и трудно, разказват 31-годишната Лили Петрова и 43-годишният Христо Христов, които срещам близо до църквата в селото да работят в градината. Харесва им да са на село: 

"Работата ми е тук. Хигиенистка съм в училището. Тук е идеално. Хубаво и спокойно е, няма го напрежението от града, а работа – колкото искате, особено на село. Работя в града като заварчик и тук си поддържам имота. На село е малко по-трудно, не е като в града, но успяваме. Градът не ми липсва, аз съм си селско момиче и предпочитам да живея на село. Дори бих казал, че на село е по-хубаво. Има повече забавления. Няма кой комшия да ти се скара, че си усилил музиката, че стоим до късно. Много е по-добре от града", разказват Лили и Христо.  


Стефка Найденова много години е работила в Италия като болногледачка, както и във военния завод в Лясковец. Сега е пенсионерка, живее в града, идва си да помага на младите: 

"Трудно се живее, защото с тези пенсии да не говорим. Като си вземем пенсиите и си платим сметките и лекарствата, имам дъщеря с инсулт, да не говоря по-нататък. За всичко тичаме до града, това е лошото. Нямаме аптека, за лекарства ходим до града. Има сестра в здравната служба, лекар идва от време на време. Работим в градинката, трудим се, но тази година нищо не можахме да изкараме, освен малко домати. Суша и всичко иска труд. Нямаме животинки, само три кучета има у дома".  


Петя Недева до обяд е началник на пощата в Церова кория, а следобед е библиотекарка в читалището:

"Около 70% от населението, което си взема пенсиите и си плаща тока и водата, телефона, ги обслужваме. За тях е добре, защото пътуването за възрастните е трудно и е свързано с разходи. Доволни са хората. В читалището е по-интересно, мероприятия имаме доста. Имаме танцови състави, певчески групи за стари градски песни и за народни песни, имаме две театрални групи. В читалището кипи живот. Пета година правим фолклорния фестивал „Шарено пиле петровско“, имаме състави от цялата страна да си популяризираме селото и дано с времето да се увеличат хората". 


Жадни сме за млади хора, защото животът е в тях, казва 74-годишният Димитър Арабаджиев: 

"Липсата на млади хора и то на местни млади хора е навсякъде. За да има живот в благоустроеното ни село, трябва да се промени държавната политика за насърчаване на младите семейства, които да искат да имат по едно, две и повече деца. Кметът в едно село като Церова кория има малко ограничени възможности, свързани са най-вече с финансовата част на нещата, които трябва да прави". 


В Церова кория кандидатът за кмет е един и въпреки това местните хора се вълнуват от изборите

"То, че няма да се промени нищо, няма да се промени, но винаги гласът е важен. По принцип е важно да се гласува, да се чуе хорският глас кой какво иска и според мен трябва всички да ходят да гласуват, без значение кой кого харесва. Все едно и също вършат, само на приказки. Едно приказват, друго вършат. За мен това е корупция. Искам младите да могат добре да живеят и да работят. Очакваме по-добро бъдеще не само за нас, но и за децата. Не се оплаквам от живота си, не мисля, че кметът или общинският съветник могат да ми помогнат. Трябва да не гледат своите си интереси, трябва да гледат интересите на хората". 

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49