Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С ритъм на кючек и аромат на кебапчета: Какво очакват жителите на силистренското село Йорданово?

| Репортаж
Йорданово
Снимка: Незабравка Кирова

В едно село край Силистра от години чакат да им бъде оправен пътя, да се запълнят дупките и да живеят по-добре.

Те, като избиратели явно са си изпълнили обещанията на предишни местни избори, но са останали единственото село, за което почти нищо не е направено.

Но винаги гласуват и всеки път с увереността, че промяна ще има.


С ритъм на кючек, аромат на кебапчета, студена бира и сладолед … Горе-долу така преминаха предизборните дни в някои от силистренските села, сред които и Йорданово. Имаше дни с "банкети“ по два на ден …един след друг … но това минава и заминава.

Те обаче остават да живеят в селото си и все се надяват.

"Щом обещаваш, трябва да направиш“

"Ако искаш – цялата България открадни, но мисли малко и за хората“

"За децата нещо да направят“

"Като седнат на столчето, вече се забравят“. 


Йорданово е интересно село и заради друго. На местни избори в годините назад, секциите от тук и от съседното село Брадвари пристигат все последни за отчитане. И винаги от гласовете им се решава кой ще е градският кмет. Проверка в архивите показва, че там се печели с убедително мнозинство. И то в продължение на повече от 15 години. Интересен казус са, коментира и Теодора Тодорова, която в днешния ден е председател на избирателна комисия в община Ситово, но в годините е била председател и на ОИК в Силистра, както и на РИК.

Йорданово

"В тези две села избирателните секции са много големи и там избирателите са задружни. Нормално е, ако техният вот е обединен, те да окажат съществено влияние върху резултата на територията на община Силистра. Но аз смятам, че тайната на вота е силно опорочена. Поради тази причина нито казуса „Йорданово“ може да решим, нито казуса „Брадвари“, нито който и да е в малките селища на област Силистра. В тези секции единственият вариант избирателите да гласуват така, както са решили, е изборното законодателство да гарантира правото им на таен вот" 

И все пак тези населени места ще си останат различни, дори и да бъде гарантирана тайната на вота, защото както каза Теодора Тодорова, населението там е обединено.

Там първенците на селото решават, а хората гласуват. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12