"Хартията е много интересен материал, защото от парче хартия или картон можеш да направиш абсолютно всичко, стига да си достатъчно упорит. Да имаш въображението и хъса да го направиш! Според мен е супер интересно да се експериментира с хартията в плоския й вариант. Опитвам се да се възползвам от рамката, в която тя ме слага с качествата си, но се старая и да ги прескоча, за да постигна моите цели."
Тя е Цветана Недева, очите й са омагьосващо сини, а косите червени. Влюбена е в книгите. Притежава и умения на реставратор, защото след като се отказва от специалност "Мода" записва "Библиотечно-информационни науки" в Софийския университет. Всеки книгоман би й завидял за колекцията от повече от 500 детски книги. У дома има едни от най-големите вдъхновители за своите причудливи творения и това са децата й - Кай на 7 и Пирина на 5.
Хартиеното изкуство на Цветана e пътешествие из многолики приказни светове, в които изненади дебнат отвсякъде. Можете да видите част от творенията на Цвети на витрини, като част от сценографията на различни фотосесии, както й в блога й Kinderlist - https://www.facebook.com/kinderlistblog/.
"Много обичам pop up изданията - панорамните книги от нашето детство, които аз имах като малка, но за съжаление съсипахме заедно с брат ми и сестра ми. В последствие реших да възстановя тази колекция, която имах като дете. До момента почти съм успяла да събера абсолютно всички издания с нетрадиционно книжно тяло, издавани преди 2000-та година.", разказва Цвети.
"С хартията се намерихме супер случайно. След като прекъснах да уча "Мода", аз записах "Библиотечно информационни науки" в Софийския университе. Там отново се възроди любовта ми към книгата. Припомних си любимите ми приказки, изрових ги от кашоните. По това време се роди и синът ми и покрай него реших да направя блог за детски книги, в който да представям любимите си издания."
"Ароматът на книгите ме връща към библиотеката на баба ми. Когато пазарувам книги от антикварници, много обичам да си купувам такива с написани послания. Те също ми носят много мили спомени, защото обикновено обръщенията са такива, които не сме свикнали да срещаме в нашето ежедневие. Според мен това е нещо много ценно. Имах преподавателка по „Реставрация на книгата“, на която много исках да покажа една моя книга, но ме беше срам от вида, в който тя изглеждаше. Когато й разказах, че книгата е в окаяно състояние, тя каза „Това е хубаво, означава, че книгата е била четена, тя е изпълнила предназначението си."
Един от последните проекти на Цвети е вдъхновен от китайски мит, който в един момент се прехвърля в японската култура.
"Става дума за рибите Кои, които плуват на ята по течението на Жълтата река, но в един момент решават да тръгнат обратно на него и стигат до един голям водопад, който те се опитват да прескочат. Тогава демоните се разгневяват, че рибите са толкова амбициозни. Започват да им създават препятствия с повече вълни и вятър. Голяма част от рибите се отказват и тук обичам да казвам, че тези риби биват абсолютно забравени. Но след 100 години една риба, която решава все пак да продължи да опитва, прескача този водопад и тогава боговете я превръщат в златен дракон.", разказва Цветана.
"Много лично приемам тази история, защото мисля, че хората, без да изпадат в крайности и без да стават твърде амбициозни, трябва просто със спокойствие, упоритост и вяра, да вървят към това, което искат да постигнат."
Цялото интервю с Цветана Недева чуйте в звуковия файл.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...