Осем Общински избирателни комисии (ОИК) вече предадоха протоколите от изборите за повторна обработка в ЦИК.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова очаква всички документи да са постъпили до края на утрешния ден:
"Очакваме общинските комисии да започнат да предават документите. Ще успеем в срок да обработим постъпващите документи. Няма забавяне. Ние говорим все пак за местни избори, ако се върнем назад към изборите през 2015 и 2019 г.. Сега в ранния следобед колегите от столичната ОИС ще са готови. При положение, че има 3-4 вида избори в София, а не един, естествено, че и времето е 2-3-4 пъти повече от едни национални избори. Така че няма забавяне, когато сравняваме едни местни избори с местни избори, а не местни с национални избори".
"Срокът, в който трябва да дойдат всички общински избирателни комисии, е до края на 31-ви октомври", посочи още председателят на ЦИК
На въпрос: "Ако ВАС днес се произнесе за машинното гласуване, какво ще следва на втория тур?", Камелия Нейкова отговори:
"Нека да се произнесе Върховният административен съд. В зависимост от решението на ВАС, разбира се, че ЦИК ще предприеме необходимите действия съобразно указанията".
Вече осем са общините, които предадоха протоколите си в Централната избирателна комисия. По данните на преброителя "Информационно обслужване", въведени от протоколите на общинските избирателни комисии, на първи тур над необходимия праг от 50% минават кметът на Бургас Димитър Николов от ГЕРБ, Живко Тодоров от ГЕРБ отново поема Стара Загора. Досегашният кмет Станислав Владимиров печели в Перник, кметът на ГЕРБ Калин Каменов отново ще бъде на кметския стол във Враца.
В Кърджали Ерол Мюмюн е новият кмет от ДПС. В Ямбол печели досегашният кмет Валентин Ревански. Златко Живков, кметът на Монтана, получава пореден мандат. Дарин Димитров, досегашният кмет от ГЕРБ, ще бъде отново кмет на Търговище.
В останалите областни градове ще има балотажи.
На първия тур повече от 50% получават и кметове на редица по малки градове, сред които Гоце Делчев, Симитли, Кресна и Ботевград, където няма да има втори тур.
Не може Конституционният съд да се превръща в политически орган, така че ние да наблюдаваме плаващи мнозинства и да броим гласове, вместо да очакваме принципни и независими отсъждания. Това заяви пред БНР Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет. Вчера изтече срокът за номинации за конституционен съдия от квотата..
Конституционният съд не можеше , поне по жалбите, които бяха подадени, да постанови пълно преброяване . КС направи възможно най-широкото броене , което можеше според подадените искания и представените доказателства. Това мнение изрази пред БНР политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. След като получи преизчисленията на ЦИК, КС..
Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..
Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..
Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев. "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..
Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..
Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране. За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..