Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ осъдиха антисемитската акция в Дагестан; Зеленски: Москва губи контрол

Летището в Махачкала, 30 октомври 2023 г.
Снимка: БТА

САЩ осъдиха остро масовата антисемитска проява в Махачкала, където стотици млади мъже нахлуха в местното летище при пристигането на самолет от Израел.

С викове "Аллах е велик" и с палестински знамена тълпата е подгонила автобуса, на който са се качили пътниците от самолета, за да "ловят евреи". При случилото се пострадаха 20 души, а над 80 бяха задържани.

Като "демонстрация на омраза и фанатизъм" определи събитията говорителят на Съвета за национална сигурност в Белия дом Джон Кърби. Говорителят на Държавния департамент Матю Милър ги оприличи на погром, както и отхвърли като абсурдни твърденията на Москва, че вината била на Украйна.

Коментар на случилото се в Дагестан от неделя направи и украинският президент.

Във вечерното си обръщение Володимир Зеленски каза, че те показват, че Москва губи контрол над случващото се на нейна територия. Според него, това е вторият подобен знак след бунта на "Вагнер" през юли:

"Виждаме, че бунтовниците се насочват към Москва и никой не ги спира. Виждаме, че вертикалата на властта в Дагестан се изпарява, което води до истински сътресения. Всичко това са сигнали, че засега Русия може да поддържа военни операции и да увеличава натиска на фронтовата линия на някои места, но не е в състояние да устои на тази стратегическа конфронтация", каза Зеленски.

Той добави, че от стратегическа гледна точка всички трябва да бъдат силни и единни и да направят всичко, за да устоят, да си върнат своето, и да докажат, че свободата наистина е по-силна от омразата и агресията. За това е необходимо единството на Украйна, цяла Европа, единството на Америка и единството на целия свободен свят. "Единството е най-ефективното, точно и далекобойно оръжие", подчерта Зеленски.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Има затягане на коланите и дисциплината в ЕС. Ще бъде бит самарът, да се сеща магарето

"Прозрачност без граници" може да подпомогне обследването на дейността на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация". Става дума за извършване на диагностика, а не за оценка – как е структурирана, как са организирани отделните процеси в нея – работни и по вътрешен контрол, и за отправяне на препоръки, поясни за БНР Калин Славов,..

публикувано на 09.10.25 в 09:10

Столичната община: И зам.-кметът Надежда Бобчева е извикана на разпит в прокуратурата

От Столичната община съобщиха, че заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева и директора на завода за отпадъци Николай Савов са извикани на разпит в прокуратурата. Причината не е известна. Във Facebook профила си Бобчева пише, че "в разгара на кризата с отпадъците двама от хората, от които в най-голяма степен зависи управлението на..

публикувано на 09.10.25 в 09:10

В Газа съобщиха за израелски удари и след обявяването на сделката за примирие

Гражданската защита в Газа съобщи за израелски удари след обявяването на споразумението за примирие. Мохамед ал Мугайир, представител на Гражданска защита в Газа, съобщи за няколко взрива, по-специално в райони в Северна Газа, и спомена за "поредица масирани удари по град Газа". Постигната е сделка за примирие в Газа Тази нощ Израел..

публикувано на 09.10.25 в 09:05
Пламена Игнатова

Пламена Игнатова: Гледайте Гешев, мислете за Сарафов

" В случая със столичния боклук имаме малко дежа вю със ситуацията със стачката на градския транспорт ". Това заяви пред БНР Пламена Игнатова – журналист от Клуб Z.   " Не можа да се обърне общественото мнение срещу кмета и неговата администрация , въпреки че вероятно може да са допуснати някакви грешки при обявяването на обществената..

публикувано на 09.10.25 в 09:04

Обявяват лауреата на Нобеловата награда за литература

Днес в Стокхолм ще бъде обявен лауреатът на Нобеловата награда за литература за 2025 г. Миналата година наградата беше спечелена от южнокорейската писателка Хан Канг за "нейната интензивна поетична проза, която се изправя срещу исторически травми и излага на показ крехкостта на човешкия живот". Южнокорейска писателка спечели Нобеловата..

публикувано на 09.10.25 в 08:58
Пъб в Лондон.

Пъбовете на Острова ще остават отворени до ранни зори

Във Великобритания пъбове, клубове и ресторанти ще могат да остават отворени до ранни зори като част от опитите на управляващите лейбъристите за стимулиране на икономическия растеж, съобщи в ексклузивен материал вестник Гардиън". Според критиците обаче това ще доведе само до повече пиянски изстъпления. Британските министри продължават да..

публикувано на 09.10.25 в 08:48

Реките Янтра и Белица повишиха сериозно нивата си и достигнаха критични стойности

Реките Янтра и Белица вдигнаха сериозно нивата си тази нощ и около 5 часа достигнаха критични стойности за разлив и наводнения във Велико Търново, Килифарево и Дебелец. На рисковите точки в най-ниските части на Велико Търново има дежурства от противопожарната служба. Няма залети жилищни имоти и пострадали паметници на културата, заяви за БНР..

публикувано на 09.10.25 в 08:10