Вчера ВСС прие два кодекса за етично поведение – на съдиите и на прокурорите и следователите. Те са изготвени като следствие на промени в Закона за съдебната власт.
Олга Керелска, член на Съдийската колегия на ВСС и председател на Етичната комисия, обясни пред БНР какви са били стъпките при изготвяне на тези промени.
"Преди да се приемат измененията в Закона за съдебната власт имаше организирано обсъждане, на което присъстваха представители на всички магистратски гилдии и там се изказаха различни становища. Общото впечатление беше, че по-голямата част от съдиите считат, че има сериозни аргументи за това кодексите да бъдат два.
Основният аргумент се изразяваше в това, че дейността на съдиите е по-различна от тази на прокурорите и следователите. От друга страна – преобладаващото мнение на прокурорите и следователите беше, че не е необходимо Етичния кодекс да се разделя на два, защото моралните и етичните категории са едни и същи. Те касаят представителите и на трите гилдии".
Сравнителен анализ как са уредени нещата в другите държави членки на ЕС и специално в тези, които членуват в Европейската мрежа на съдебните съвети, показва, че правилата за етично поведение на прокурори и следователи, там, където са отделени, са доста по-строги, обясни тя в предаването "Преди всички".
"Това произтича и от спецификата, че в някои от държавите членки прокурорите не са в съдебната власт, а са в рамките на изпълнителната".
И по мнение на колегите от Комисията по професионална етика към съдийска колегия, и по мнение на съдилищата като цяло, досегашният Кодекс на етично поведение очертава в необходимата степен рамката от етични правила, които съдиите трябва да спазват, отбеляза Керелска.
"Досега действащият кодекс беше отправната точка, от която тръгнахме при решаването на това как ще изглежда този, който касае единствено българските съдии. Отстранени бяха недостатъците, които сме забелязали в досегашния Етичен кодекс. Отстранени бяха и текстове, които вече не кореспондират с действащото законодателство".
В принципа за конфиденциалност, където се гарантира правото на съдиите да изразяват мнение по различни въпроси, е добавено това да включва не само тяхното участие в различни предавания, но също и в социалните мрежи, отбеляза Керелска.
"Казахме, че правилата на Етичния кодекс се отнасят и за поведението на магистратите в социалните медии".
Етичната комисия е поискала от съдилищата искахме да получат техните предложения за промени в действащия кодекс, но реакцията била доста умерена, обясни още тя.
Личното мнение на Карелска е, че това е крачка към реформата, заложена и в конституционните промени, за отделяне на съдиите в отделен съвет, а на прокурорите и следователите в друг.
Цялото интервю на Силвия Великова с Олга Керелска може да чуете в звуковия файл.
Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители, пожарът е овладян на 90%, като няма данни за пострадали хора, съобщи кметът Георги Василев:..
Нов пожар в Пирин е възникнал в късния следобед. Огънят е тръгнал от запалени треви и храсти в непосредствена близост до санданското село Горно Спанчево, но вече е обхванал голяма територия от смесени гори. Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран Първи на мястото на пожара са пристигнали екипи на пожарната в Сандански, а в..
Работник на 64 години, е загинал при инцидент с машина за смилане на биомаса в ТЕЦ "Бобов дол", съобщиха от Инспекцията по труда в Кюстендил, чиито екип е направил проверка на фаталния случай. Става дума за неспазване на мерките за техническа безопасност, коментира директорът на Инспекцията Христо Демиревски. Сигналът постъпил на телефон 112,..
Стотици граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие, предаде БТА. Протестът под надслов "Да свалим бухалките на деребеите" е организиран от инициатива "Правосъдие за всеки". "България е европейска държава, краят на мафията наближава", "Законът не е бухалка", "Престанете да..
Испанският премиер защити политиката на правителството си по отношение на мигрантите. На фона на напрежението в Мурсия Педро Санчес се обяви за "безопасна, редовна и организирана" имиграция. По време на визитата си в Мавритания, министър-председателят заяви, че напредъкът и доброто икономическо състояние на Испания се дължат до голяма степен..
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..
Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет. Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..