Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Бинев за протестите на културните дейци: Нямаме багери, блокираме институциите с книги

| Интервю
Снимка: podkrepa.org

Културните дейци излизат на протест пред Столичната библиотека на площад "Славейков", за да поискат от властта повече пари. Исканията им в 12 точки още миналата седмица са изпратени до президента, премиера, депутатите и министрите на финансите и на културата. Част от тях - работните заплати в сектора да са по минимум 2000 лева, с 50% да се увеличи единният разходен стандарт за 2024-та година, а министърът на културата да сложи подписа си под колективния трудов договор. Готови са и на по-мащабни протести.

"Не може да правиш култура с хора, които мислят за прехраната си. Ние нямаме машини, нямаме багери, с които да затваряме улиците. Ще блокираме институциите като наредим книги. Нека някой да стъпи през тях, да влезе и да излезе през тях", заяви пред БНР Кирил Бинев, който оглавява федерация "Култура" към КТ "Подкрепа".

Ако дойдат политици на днешния митинг, няма да ги гонят, но ще си запишат техните думи, увери синдикалистът.

"Повече пари" е твърде общо казано. Този път искаме да ни дадат дата или схема, в която за определен период от време нашите възнаграждения да достигнат тези в сферата на образованието", поясни Кирил Бинев.

В образованието се завръщат млади хора, а от сферата на културата те изтичат, отбеляза той.

В момента заплащането на онези, които излизат на протест, е между 1000 и 1300 лева и според Бинев "постоянно ги застига минималната работна заплата". Затова настояването е:

"Да бъде достигната заплата 2000 лева и изравняване на някои различия вътре в самите културни институти."

Кирил Бинев апелира министърът на културата да седне и да подпише колективния трудов договор като страна, а ако не може да поеме тази отговорност, ще се обърнат към премиера.

"В Кодекса на труда няма правни основания министър-председателят да подписва споразумения с миньори, енергетици, зърнопроизводители. Щом може с тях, тогава да подпише и с нас."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18