Едно от най-забележителните открития на българските археолози бяха показани в изложба в Европарламента в Брюксел.
Дългогодишните проучвания и находките от праисторическия комплекс "Провадия - Солницата" запознават с древна технология за добив на сол, превърнала този градски център в първия монетен двор в Европа 6700 години преди нашето време.
Тогава по долното течение на Провадийската река и езерата край Варна хората от късния неолит забогатяват благодарение на много напреднала за времето си технология за производство на ценна суровина. Успоредно с добива на сол, те бележат напредък и в строителството, военното дело, отбраната. Развиват се религиозните култове, обредната дейност, изкуството. Разширяват се посоките на търговия.
Археологическите проучвания на селищната могила започват през 2005 година с участието на научен екип, ръководен от академик професор Васил Николов. Този екип представи своята работа в Брюксел и привлече вниманието на евродепутатите към археологическото богатство по нашите земи, с което трябва да се гордеем не само ние, но и цяла Европа.
"Целият екип от 13 души бяхме поканени в Европейския парламент в Брюксел, за да покажем постерна изложба - "Провадия - Солницата", като това беше голямо предизвикателство, защото в 25 постера трябваше да представим всички наши резултати и изключителното значение на този комплекс от късната праистория в днешните български земи, разказа в "Нощен Хоризонт" проф. Васил Николов.
"Този комплекс, така го представих и на изложбата в Брюксел, като "черешката на тортата" на късната праистория на източните и централните Балкани. Защото освен научното си значение, той е изключително атрактивен като археологически останки, затова представлява и огромен интерес за хората, поясни още проф. Николов, ръководител на археологическите проучвания.
Между десестките хиляди снимки през годините на разкопките са подбрани най-подходящите, а също и с помощта на художника от екипа на изложбата в Брюксел са представени възстановки на съоръжения и процеси, свързани със солодобиването, както и възстановки на постройки и крепости от онова време, придружени с подходящи разяснителни текстове, изтъкна още проф. Николов.
Още по темата в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..