Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческите музеи в Силистра и Русе предлагат туристическа обиколка, свързана с някогашната еврейска общност

| Репортаж
Сградата на Синагогата, строена 1884 година. След 1944 е превърната в спортна зала
Снимка: Незабравка Кирова

Туристическа обиколка по места, свързани с някогашната еврейска общност, предлагат историческите музеи в Силистра и Русе. Съвместната им работа е по проект, посветен на 80 години от спасяването на българските евреи.

Теренните проучвания из градските пространства са продължили няколко месеца, за да бъдат систематизирани ключови топоси, обвързани с живота и дейността на общността. Паралелно с това са били реализирани и поредица от интервюта с евреи и с хора на достолепна възраст.

Формираните културни маршрути ще бъдат интегрирани в екскурзоводските услуги на музеите в Силистра и Русе, като това ще обогати техния съдържателен репертоар. Те имат и своя визуален израз в създадени за целта дипляни, а информацията ще бъде качена и на уебстраниците на музеите в двата крайдунавски града. Направени са така, че всички, които проявяват интерес, могат да обхождат местата и самостоятелно, без участието на екскурзовод, разказа проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе.

"Имаме два културни продукта. Тези маршрути са елемент и по Закона за културното наследство. Събират в един разказ за града множество и различни хора.

Даваме една различна гледна точка – не какво официалните институции, архивите и музеите говорят за темата по спасяването на българските евреи, а възможност на самите хора да разкажат".

В Силистра ситуацията е по-различна от други населени места в страната.

"Важно е да отбележим тези места, защото те са общи.

След изселването на онези близо 50 хиляди евреи, те липсват от нашите градове, защото са безспорна ценност.

Имаме 8 спирки от маршрута в Силистра. Толкава са и спирките в Русе"

Къщата на еврейски търговец на зърно

Първите исторически свидетелства за евреи в Силистра са от средата на 16-и век. От тогава до 1948 година, когато се създава държавата Израел – тук е имало между 200 и 500 души, каза д-р Наталия Минчева от музеят в Силистра.

"Имат своето присъствие в социално-икономическия и културния живот на нашия град. Допълват неговото културно многообразие. 

Знакови са сградата на синагогата и мемориалният комплекс, посветен на Елиезер Папо". 

От балкона на тази сграда е звучал шофар при настъпването на Новата година

Обиколката в Силистра започва от Регионалния исторически музей и площадчето, което е събирало децата от три махали – българска, арменска и еврейска. Разходката продължава по улица „Христо Смирненски“, където са се намирали голяма част от домовете на по-богатите евреи.

Къщата на Жак Ешкенази, от чийто балкон звучал шофар, с който евреите възвестявали настъпването на Новата година и сградата на синагогата, която от десетилетия е с друго предназначение, а в миналото е била едновременно молитвен дом и културно средище на общността.

Включени са и местата, където са се намирали еврейското гробище и Еврейската община, както и Мемориалният комплекс на равина Елиезер Папо, един от 12-те най - почитани равини по света – спасител на града от чумата преди близо двеста години.

Тук са били Еврейската община и гробище

За Вера Милева от историческия музей в Силистра проучването е било интересно, тъй като еврейската общност не е била обект на изследвания досега, за разлика от работата на специалистите по теми, свързани с българите, турците и дори с арменците в града. И синтеза между общностите според нея, трябва да бъде проучен по-обстойно. 

"В годините преди Балканските войни успяхме да локализираме дори улиците, по които са живели. Хората от този списък бяха банкери, сарафи, житари, търговци, но и бедно еврейско население. Впечатлих се от тази ярка диференция между самите евреи". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сградата на Регионалния исторически музей в Габрово е повредена от снега

Тежкият сняг, паднал в Габрово по време на Коледните празници, е нанесъл поражения по сградата на Регионалния исторически музей в града, която беше реставрирана и открита само преди два месеца. Предстои щетите да бъдат отстранени.  Сигналните ленти, с които е ограден входът на Историческия музей в Габрово, карат посетителите да вдигнат поглед нагоре...

публикувано на 08.01.25 в 16:47

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

ЕК: Суверенитетът на страните трябва да се зачита

"Суверенитетът на страните трябва да се зачита" - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер по повод изявленията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Тръмп не изключи употреба на военна или..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

В Свищов започнаха Алековите дни

В Свищов започнаха Алековите дни, посветени на 162-рата годишнина от рождението на Алеко Константинов. Сръбският писател и журналист Боян Любенович е тазгодишният победител в международния конкурс за къс хумористичен разказ. Община Свищов, Международната фондация "Алеко Константинов" и вестник "Стършел" организират международния конкурс..

публикувано на 08.01.25 в 15:52